SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 19-12-2022 14:57

BİLKADDER'den bağımlılık semineri

BİLKADDER'den bağımlılık semineri

Bölgemizde bağımlılıkla mücadele eden, kurucu başkanlığını Şengül Ekim’in yaptığı, Bilge Kadın Aile Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Derneği (BİLKADDER), geçtiğimiz günlerde Gebze Sivil Toplum Merkezi’nde önemli bir etkinliğe imza attı.

Türkiye’de bağımlılıkla mücadele konusunda büyük çalışmalara imza atan, bu yönde akademik olarak da ciddi çalışmaları olan Prof. Dr. İbrahim Öztek, Gebzelilere bağımlılığın köklerini, Ülkemiz de ki gelişimini ve bugüne kadar verilen başlıca mücadeleleri anlattı. Katılımın ve ilginin yoğun olduğu etkinlikte Şengül Ekim'de, Aile ve iletişim ile ilgili sunum yaptı. Ayrıca derneğin yönetim kurulu üyelerinden sağlıkçı ve nefes eğitmeni Ayşe Eysen katılımcılara nefes egzersizleri yaptırdı.

BİLKADDER’in düzenlediği etkinliğe toplumun çeşitli kesimlerinden çok sayıda tanıdık sima katılırken, Şengül Ekim aile kavramı ve ebveyn-çocuk ilişkisi üzerine de bir sunum yaptı.

Türkiye de madde bağımlılığına ilişkin önemli çalışmalarda bulunan, SHEÇEK Başkanlığı, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı ve Öğretim Üyeliği görevlerinin yanı sıra, tüm akademik yaşantısını bağımlılıkla mücadeleye ayırmış bir isim olan Prof. Dr. İbrahim Öztek, bağımlılık yaşı, gençlerin sigara ile başlayan bağımlılık yolculuğun da hangi yaş grupların da ne gibi tehlikelerle karşılaşıldığını bilimsel verilerle ortaya koydu. Ailelere ve özellikle de eğitim kurumlarına önemli görevler düştüğünü hatırlatan Öztek, her bireyin birer bağımlı adayı olduğunun altını çizerek, bu sorunun toplumsal bir sorun olduğunu ve hep birlikte mücadele etmek gerektiğini dile getirdi. Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sevda Askerova ergoterapi ve terapi yöntemlerinden bahsederek bağımlılıkla mücadelede nasıl kullabileceginden ve etkilerinden bahsetti. Tedavide ergoterapi etkisi iyileştirme Sanatıdır’ dedi.

AdminAdmin