Başkan Çiler ekonomiyi değerlendirdi

  • Başkan Çiler ekonomiyi değerlendirdi

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılı ekonomik büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ekonominin yılın ilk ve  ikinci çeyreğinde yüzde 5,4; üçüncü çeyreğinde yüzde 11,3’lik büyüme kaydetmesi ardından 2017 yılının 4üncü çeyreğinde yüzde 7,3 ve 2017 yılı genelinde yüzde 7,4’lük tarihi bir büyüme kaydettiğini belirten Çiler, bu başarıda ve  ekonomik faaliyetlerin hız kazanmasında Hükümet nezdinde iktisadi hayata kazandırılan teşviklerin, vergi indirimlerinin, kapsamları genişletilen kredi imkanlarının, belirleyici olduğunu vurguladı.

Bu noktada Hükümetin ekonomik aktiviteyi canlandırmak için attığı adımların büyüme üzerindeki etkisinin ve bu  etkide Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan desteğin öneminin altını çizdi.

Başkan yaptığı açıklamada; İş dünyası için memnuniyet verici diğer bir konunun da 2017 yılının dördüncü çeyreğinde gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde , zincirlenmiş hacim endeksi olarak sanayi sektörünün katma değerinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,2 oranında artış göstermesi olduğunu ifadelerine ekledi. Türk işadamlarının, sanayicilerinin kendi güç ve potansiyelinin farkında olduğunun, uzmanlar tarafından öngörüldüğü gibi üçüncü çeyrekte ve yılın tamamında beklenilen tarihi büyümenin kaydedilmesiyle gözler önüne serildiğini ifade eden Gebze Ticaret Odası Başkanı; bu rekor büyümenin gerçekleşmesinde emek sahibi olan iş dünyasının tüm temsilcilerine tebriklerini sundu.

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...