YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-06-2024 11:32

Alışan Çalışanlarından çevre duyarlılığı

Çevreye duyarlı yaklaşımı ve sürdürülebilirlik faaliyetleri ile yurtiçinde ve yurtdışında adından sıkça söz ettiren Alışan Lojistik, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi.

Alışan Çalışanlarından çevre duyarlılığı

Alışan Lojistik, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Lojistik Sorumluluğu Taşımaktır” mottosu ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Öğrencileri ve çalışanlarını hedef aldığı etkinliklerde çevre bilincinin artırılması amaçlanırken, çevre dostu uygulamaların önemi vurgulandı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın kurum için önemi bir kez daha ön plana çıkarıldı. Etkinliklerin ilk durağı, eğitime destek kapsamında 2006 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Alışan Lojistik tarafından yaptırılan Ayşe Sıdıka Alışan İlkokulu oldu. Genç nesillerin çevre bilincine sahip olması için hazırlanan eğitim programı kapsamında öğrencilere evde uygulayabilecekleri tasarruf yöntemleri anlatıldı. Eğitimin sonunda, tüm öğrencilere “Çevre ve Sıfır Atık” konulu kitaplar hediye edildi.

Aydos Ormanları’nda Çöp Toplama Etkinliği

Alışan’ın ikinci durağı ise İstanbul’un akciğerleri olarak bilinen ve şirketin genel merkezinin bulunduğu Anadolu Yakası’nda yer alan Aydos Ormanları oldu. Şirketin SEÇ-K (Sağlık, Emniyet, Çevre ve Kalite) ekibinin liderlik ettiği 50’ye yakın çevre gönüllüsü Alışan çalışanı gerçekleştirdikleri çöp toplama etkinliği ile yaklaşık 60 poşetin üzerinde atık topladı. Toplanan ve doğada uzun süre kalabilecek olan 300 kg üzerindeki atıklar Kartal belediyesi iş birliği ile geri dönüşüme kazandırıldı. Bu çalışma ile, doğal yaşam alanlarının korunması ve atıkların doğru şekilde yönetilmesi konusunda önemli bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarına dikkat çeken Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, “Alışan olarak yıllardır çevre ile ilgili konularda yoğun çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Yaşadığımız dünyamızı sonraki nesillere daha yaşanabilir şekilde bırakmanın hepimizin görevi olduğuna inanıyoruz. Bunu da öncelikle kendimizi, çalışanlarımızı eğiterek, bilinçlendirerek yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Önce sizin eviniz temiz olacak, çevre dostu olacak ki diğer evlere bunu yansıtabilesiniz. Örnek olmanız gerekiyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikler de aslında buna dikkat çekmek istedik. Sürdürülebilirlik ilkelerini iş süreçlerine entegre etmiş ve gerçekleştirmiş olduğu çevre dostu uygulamalar ve projeler ile pek çok değerlendirme kuruluşu tarafından globalde örnek gösterilen bir marka olarak biliyoruz ki bugün attığımız adımlar, yarının gençlerine daha yaşanabilir bir dünya bırakacak. Çevremizi korumaya ve bununla ilgili farkındalık çalışmalarına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AdminAdmin