Kaplan'dan 'yandaş kıyağa' sert tepki

  • 2014-02-05 12:30:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kaplan'dan 'yandaş kıyağa' sert tepki

CHP Kocaeli milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli Büyükşehir belediyesine bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin Gölcük, Suadiye ve Başiskele hattında çalışan J plakalı hat minibüslerine ayrımcılık yapılarak P plaka verilecek olmasını sert bir dille eleştirdi.

Kocaeli büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu eşitsiz ve hukuksuz uygulama konusunda uyaran Milletvekili Kaplan, “UKOME Daire Başkanlığının yetkilerini keyfi kullanma hakkı yoktur. Minibüsçü esnafı ile servis esnafını karşı karşıya getiriyorlar” diye konuştu.

 

Sorunları çözemediler, karaborsa yarattılar

 

UKOME’nin şehirdeki ulaşım sorunlarını çözemediği gibi kargaşa ve karaborsaya neden olduğunu ileri süren Milletvekili Kaplan, şöyle konuştu: ”Gerek 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu gerek, 2918 sayılı Karayolu Trafik Yönetmenliği gerekse de 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve yönetmenliği göz önünde bulundurulduğunda ne yazık ki Büyükşehir Belediyesine bağlı UKOME Daire Başkanlığı, şehrin ulaşım sorununu çözemediği gibi taşımacılık sektöründeki esnafıda karşı karşıya getirmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Karaosmanoğlu ne yapmak istemektedir? Gölcük, Suadiye, Başiskele hattında çalışan hat minibüslerine özel ayırım yaparak UKOME’ye bağlı Kocaeli genelindeki KOTUS sistemine dahil olmaları durumunda kendilerine P plaka verileceği, UKOME Dairesi kararınca belirlenmiştir. Buna gerekçe olarak da Kocaeli genelinde 2081 adet özel toplu taşıma aracı bulunduğunu ve bunların % 20 ile 40’ı arasında ihtiyaç fazlası olduğunu gerekçe göstermiştir.  Öncelikle Sayın Karaosmanoğlu’na sormak istiyorum; Kasım 2013 de bu kentte P plaka alabilmesi için 186 kişi başvurmuştu. Bunlardan 56 tanesine ihaleyle bir P plaka sahibi olmak için 67 binlira gibi bir rakamı hak etmediğiniz halde belediyenize ödendi. Bir taraftan P plaka almak için birleri 67 binlira gibi bir rakam ödeyecek, diğer taraftan ihtiyaç fazlalığı gerekçe gösterilerek J plakadan P plakaya geçişine bedelsiz, ihalesiz izin vereceksiniz.  Bumu adaletiniz? Yine korumaya çalıştığınız yandaşlarınız mı var? Bu tutumunuz eşitlik ilkesine aykırıdır. Eğer bu tutum ve uygulamanız hayata geçirilirse hem hukuksal açıdan, hem sosyal açıdan ve toplumsal açıdan olacakların sorumlusu sayın Karaosmanoğlu’dur.”