CHP meclis üyelerini partililer belirleyecek

  • 2014-01-23 11:13:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP meclis üyelerini partililer belirleyecek

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Gebze’de belediye meclis üyelerini partililer belirleyeceğini  sandıktan çıkacak sonucun geçerli olacağını söyledi. Gebze’de partililerle biraraya gelen Kuşkan, yaptığı konuşmada Kocaeli Büyükşehir belediyesinin tramvay projesinin halkla dalga geçmekten başka bir şey olmadığını ileri sürdü.

CHP Kocaeli Başkanı Yalçın Kuşkan Gebze İlçe binasında partililerle bir araya geldi. CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, Gebze Belediye Başkan adayı Yakup Yılmaz’ında yer aldığı toplantıda Kuşkan gündeme dair önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, partisinin yerel iktidara yürüdüğünü seçimi almamanın mümkünatının bulunmadığını seçimi ancak kendi hataları neticesinde kaybedeceklerini ifade etti. Tatar, “seçim moduna girdik. Çalışmalarımıza başladık. 1 aydır önseçimi yaptığımızdan beri birçok kurumlar beraber olduk düşüncelerini aldık seçimi almak mümkün değil eğer seçimi almazsak bizim hatamızdan dolayıdır. İktidarı almaya en yakın parti biziz. Diğer partiler adaylarını açıkladı ciddi sıkıntılar var biz de herhangi bir sıkıntı yok. Biz artık sahadayız. 30 Mart’ta CHP bayrağını belediyeye dikeceğiz” dedi.

Sedat Tatar’ın ardından konuşan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, belediye meclis üyesi seçimleri ve gündem hakkında bilgilendirmede bulundu. Kuşkan, “8 Şubat tarihinde belediye meclis üyelerini eğilim yoklamasına alacağımız bir süreci yaşayacağız.  8 ilçede CHP Ankara’da genel başkanının istediği değil her ilçede partililerin istediği belediye başkan adayını belirledi. Gebze’de örgütümüz seçimden çıkan sonucu tamamen meclis üyesi listesine yazılmasını istediler. Kota kullanmayın dediler. 8’inde Gebze’de sandıktan ne çıkarsa onu yaşama geçireceğiz. Bunu da örgüt istediği için yapacağız. Diğer 7 ilçede 6 tane kota kullanacağız. Sandıktan ne çıkarsa meclis üyesi listesi o olacak” şeklinde konuştu.  

8 Şubat tarihinde yapılacak meclis üyeliği seçiminde 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanma işlemi yapılacağını ifade eden Kuşkan, şöyle devam etti;” Pazar gününe sarkma ihtimalinden dolayı cumartesi olacak. Oy kullanacaklar en az 19 en fazla 37 taneyi işaretleyecek. Seçmen listemiz genel merkezimizden gelecek. Gebze Belediye Başkan adayını belirlerken oy kullanacak isimler meclis üyesi seçimlerinde oy kullanabilecek. Seçmen listesi 1 Şubat’ta Gebze ilçe örgütünde askıya çıkacak. 2 gün askıya itiraz olacak. Her sandıkta 300 kişi oy kullanacak.”

Kuşkan, “4 ilçede örgüt önseçim istemediği için bu tür seçim olmayacak. Bizden örgüt ne istiyorsa onu uygulayacağız”  dedi.

İlçe Başkanı Sedat Tatar meclis üyesi başvuru sayısını açıklayarak, “2 Eylül itibariyle başvuru sayısı 29’dur. 2 tane ise genel merkez tarafından bize gelenler var şuanda 31 tane müracaat var” dedi. 

Kocaeli Büyükşehir belediyesinin tramvay projesi hakkında da konuşan Kuşkan projenin halkla dalga geçmekten başka bir şey olmadığını ileri sürdü. Kuşkan; “Projesi yok rayları yok yolu yok büyükşehir belediyesi oraya tramvay koymuş rengini seç diye bir kampanya var. Koskoca bakan büyükşehir ve vali tramvaya girmişler insanları selamlıyorlar. Resmen Kocaeli halkı ile alay ediyorlar. 10 senedir bu kenti yönetiyorlar Kocaeli’nin en büyük sorunu ulaşım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ancak bunun yüzde 4’ünü taşıyabiliyor. Kocaeli’nin birçok ilçesinde CHP seçimlere çok iddialı giriyor. Parti demokratik rahatlık içerisindedir. Bu Gebze’de sandığa pozitif olarak yansıyacağını düşünüyorum. “ diye konuştu.