Seçmen listesine bakmayı unutmayın

  • 2014-01-14 11:07:16 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Seçmen listesine bakmayı unutmayın

 

Gebze’de İlçe Seçim Kurulunca oy kullanacak vatandaşların bulunduğu seçmen sandık listeleri bu sabahtan itibaren mahalle muhtarlıklarında askıya çıktı. Listelerin askıya çıkmasıyla birlikte vatandaşlar muhtarlıklara gitmeye başladı.

 

23 Ocak Cuma gününe tarihine kadar askıda kalacak olan listelerde vatandaşlar isimlerini kontrol ederek sandık numaralarını öğrenebilecekler. Listelerde isimleri olmayan vatandaşlar müracaatlarını İlçe Seçim Kuruluna yapmaları gerekiyor.

 

Süreç nasıl işliyor

 

03 Ocak 2014 tarihinden itibaren dökümlerinin alınmasına başlanılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 10 Ocak 2014 Cuma günü saat 08.00 de askıya çıkarılacak olup, 23 Ocak 2014 Perşembe günü saat 17.00 de askıdan indirilecek ve bu listeler 07 Şubat 2014 tarihinde kesinleştirilmiş olacak.

 

Askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde  ismi bulunmayanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvuracak ve nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edecekler.

 

Öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen seçmen niteliğine sahip öğrenciler (Askeri öğrenciler hariç) öğrenim gördükleri okuldan o okulunun öğrencisi olduklarını ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurabilecekler.

 

Askı sürecinde tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de; 03 Ocak 2014- 23 Ocak 2014 tarihleri arasında resmi tatil günlerinde ve hafta sonları (Cumartesi-Pazar) ilçe nüfus müdürlükleri vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak üzere açık tutulacak.