Gazetecileri hapse atan ülkelerde birinciyiz

  • 2014-01-10 09:17:11 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gazetecileri hapse atan ülkelerde birinciyiz

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye’nin gazetecileri hapse atan ülkeler arasında birinci sırada bulunduğunu söyledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Milletvekili Kaplan, “Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması konusunda dünyanın en saygın uluslararası basın kuruluşlarından Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (CommitteetoProtectJournalists-CPJ) '2013 yılında hapiste olan gazeteciler' raporunda, Türkiye, gazetecileri hapse atan ülkeler sıralamasında, geçen yıl olduğu gibi listenin en tepesinde yer aldığını görmekteyiz. Bu kara listedeki sırlamaya baktığımız zaman Türkiye, İran’ın ve Çin’in üzerinde birinciliği kimseye kaptırmamaktadır” diye konuştu.

 

Kaplan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Toplumun gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkı adına görev yapan, haber peşinde koşan, bin bir zorluklarla görevini ifa etmeye çalışan emektar gazetecilerin günü olan 10 Ocak çalışan gazeteciler günü her geçen yıl daha zor şartlar altında buruk bir şekilde kutlanmaktadır.

Kalemini satmayan gazetecilerin, AKP’nin 11 yıllık yönetiminde hiçbir dönem olmayan iktidar otoritesinin, baskı ve saldırısıyla karşı karşıya kalmış, iktidarın dayatmaları ile işten çıkarılmış, oto sansüre zorlanmış, polis gazı ve copu ile otoriter yapının şiddetine maruz kalmıştır.

Basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda mücadele eden arkadaşlarımızın düşüncelerini açıklamasından dolayı cezaevlerinde olması, ‘gazeteciler günü’nü kutlayan bu mesleğin mensupları bakımından son derece üzüntü verici bir durumdur.

Umuyorum ki bu mesleğin mensupları bir sonraki yıl kutlayacakları bu anlamlı günde bu ayıp ortadan kaldırılmış olur.

Zor şartlar altında sadece gerçeklerin peşinde koşan, toplumu aydınlatmak adına her türlü mücadeleyi veren basın emekçilerine uygulanan baskıları kınıyorum. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından gazeteciliğin hak ettiği konuma gelmesi ve özgür basının önündeki engellerin kaldırılması temennisiyle, gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren gazetecilerimizi saygıyla anıyor, gerçekten özgür basın umuduyla tüm basın emekçileri başarılar diliyorum.”