Temiz bir toplum talebi için Ankara’ya gidiyorlar

  • 2014-01-08 12:01:57 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Temiz bir toplum talebi için Ankara’ya gidiyorlar

 

Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şubesi  11 Ocak cumartesi günü Ankara’da yapılacak olan Yolsuzluğa, Hırsızlığa karşı ‘ Özgürlük , Demokrasi, Emek, Adalet ve Barış için Mücadele mitingine katılacak Şube Başkanı Necmettin Aydın yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Geride bıraktığımız 2013  yılında Hükümetin çalışma hayatı ile ilgili yapmaya çalıştığı  düzenlemeleri şimdilik askıya aldığını görülüyor.

 

                Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Sayın Faruk Çelik en son yaptığı açıklama ile kıdem tazminatı  fonunu ile ilgili düzenlemenin başka bahara kaldığını  açıkladı. Bu en azından  bir yanlıştan dönülmesi açısından son derece sevindirici bir gelişmedir. Hükümetin bu kararında geri adım atmasının en büyük nedenlerinden birinin,  Konfederasyonumuz DİSK.in  öncülüğünde bütün bölgelerde yapılan # Direnİşçi# kampanyası çerçevesinde yapılan basın açıklamaları ve mitinglerin büyük etkisi olmuştur.  

 

                Kıdem tazminatı meselesi sermayenin ve iktidarların isteği ile sınırlı bir mesele değildir. Tam aksine kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının uzun yıllar süren mücadelesi sonucu almış olduğu bir haktır. Ne yazık ki 12 eylül 1980 askeri darbe sonucu oluşturulan DİSK’siz bir ortamda kıdem tazminatımız budana budana etkisi azaltılmıştır. Şimdi bize düşen görev kazanılmış haklarımızı koruyarak aksayan yerleri çalışlar lehine düzeltmek olmalıdır.

 

                Diğer yandan Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile sarsılıyor. Şu ana kadar  4 Bakanın istifasına yol açan, savcıların görevden alınan, emniyet müdürlerinin ve binlerce polislerinin sürüldüğü, Başbakanın oğlunun ve yakın çevresinin  ifadesinin alınamadığı, 17 aralık operasyonunda ileri sürülenler başta işçi sınıfı olmak üzere, AKP’nin 11 yıllık iktidarını iç yüzünü bilen  halkımız için şaşırtıcı değildir.

 

                Bu çerçevede konfederasyonumuz DİSK’in öncülüğünde  KESK, TMMOB  ve TTB nin çağrısı ile  tüm demokratik kitle örgütlerinin  ve siyasi partilerinin davet edildiği,Yolsuzluğa, Hırsızlığa karşı ‘ Özgürlük , Demokrasi, Emek, Adalet ve Barış için Mücadele mitingi  11 OCAK 2014 Cumartesi günü  Ankara ‘da yapılması kararlaştırılmıştır.

 

                11 OCAK 214 Tarihinde  Ankara merkezli yapılacak bu mitinge, Birleşik Metal İş Gebze Şubesi olarak  katılacağız, 2014 yılında açıklanan  asgari ücretin neden düşük açıklandığını hesabını sormak için,  işçiler 800 tl ile geçinmek zorunda bırakılırken bir banka genel müdürünün evinde ayakkabı kutuların içinde bulunan dolarları sormak için, Bakanların oğullarının evinde para sayma makinelerinin ve para kasalarını sormak için, ve bu ülkede hukuk tanımayan  hükümete  hesap sormak için temiz bir toplum talebi için Ankara ya gidiyoruz. “