KESK Gebze’de iş bıraktı

  • 2013-12-19 01:03:19 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
KESK Gebze’de iş bıraktı

 

 

 

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı kamu çalışanları, Gebze’de iş bırakarak bütçe görüşmelerini protesto etti.

 

Gebze eski öğretmenevi önünde toplanan KESK’e üye kamu çalışanları, Hükümet Caddesi  üzerinden bulunan kent meydanına kadar yürüdü. Burada sloganlar atan KESK üyeleri, bütçe görüşmelerinde taleplerinin karşılanmamasını protesto ederek, 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Topluluk basın açıklaması öncesi Maraş’ta ve hayata dönüş operasyonunda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından Eğitim Sen Gebze Şube başkanı Güngör İrdem tarafından basın açıklaması yapıldı. Emek ve halk için bütçe talep ettiklerini söyleyen İrdem, gelir dağılımında adalet sağlayan, katılımcı, demokratik bir bütçe istediklerini ifade etti.  “her kamu emekçisine en az 300 TL zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını ve baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini istiyoruz” dedi. İrdem savaş değil barış bütçesi istediklerini de vurguladı. 19 Şubat operasyonları kapsamında sendika üyelerine yönelik saldırıların devam ettiğini ileri süren İrdem, bu hukuksuzluğa ve keyfiliğe bir son verilmesini, 47’si hala tutuklu olan arkadaşlarının serbest bırakılmasını da talep etti.

 

Basın açıklamasına 102 gündür fabrikada eylemde bulunan Feniş Alüminyum işçileri de katıldı. İşçiler yaptıkları konuşmada çalışanları köle gibi çalıştırıp daha sonra kapı önüne koymak isteyen işvereni protesto etmek için eylemde olduklarını ifade ettiler. Konuşmaların ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.