Satılan arazi paraları nereye gitti?

  • 2019-07-11 11:26:37 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Satılan arazi paraları nereye gitti?

Kocaeli’nde satışa çıkarılan Kamu Arazileri Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından cevaplanması talebiyle Yazılı Soru Önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Kamu arazilerinin satışından milyonlarca lira gelir elde ediliyor, hangi yatırımlar yapılmış Bakanlık açıklasın” dedi.

KAMU MALI DENİZ…

Tahsin Tarhan, “Kocaeli’nde senelerdir devam eden, isyan ettiğimiz bir durum söz konusu. Kocaeli bütçeye en çok desteği veren il olmasına rağmen hak ettiği desteği alamıyor. Üzerine Milyonlarca liralık Kamu arazileri de satışa çıkarılıyor. Ekstra gelirler elde ediliyor. Kamu arazisiyle, emekçisiyle, işvereniyle, sanayisiyle ülkeye bu kadar katkı sağlayan Kocaeli’nde ne yazık ki yatırım yok. Biz eğer Kocaeli’nde bir kamu arazisi satılacaksa ya da kiralanacaksa elde edilen gelirle yine Kocaeli’ye yatırım yapılsın istiyoruz. Ancak Devletin Malı deniz anlayışıyla davranılırsa bu duruma tepki gösteririz.” Dedi.

TARIM ve ORMAN ARAZİSİ KALMADI

Tahsin Tarhan, “Kimseyi zan altında bırakmak için söylemiyorum ancak Kocaeli’de tarım arazisi ve orman arazisi bırakmadılar. Kandıra’nın köylerine bakın tarım arazileri yok pahasına satılıyor. Çiftçi ürettiğini karşılayamadığı için ses çıkartamıyor. Kuzey Marmara Otoyolu ile orman arazilerini yok ettiler. Tahribatı yıllarca düzelmeyecek bir habitat oluşturdular. Bir kentin sosyo dinamik ve coğrafi yapısıyla bu kadar oynanmasını kabul etmek mümkün değildir.” Dedi.

MİRAS YEDİ ANLAYIŞ OLMASIN

Tahsin Tarhan, “Bugün Kocaeli için Bakanlığa sorduğumuz “Ne kadar kamu arazisi satıldı ve kiraya verildi? Bunlardan ne kadar gelir elde edildi ve bu gelirlerle ne yapıldı?” sorusu aslında tüm şehirlerimiz için geçerli, 62 Milyar dolarlık özelleştirme yapan, dolaylı satışlarla 80 Milyar dolar gelir eden iktidarın Miras yedi anlayıştan vazgeçip tüm vatandaşlarımızı da kapsayacak üretim ve tasarruf ekonomisine geçmesi gerekmektedir. Kamu malını satarak Mercedes Makam arabalarına binmeye devam ederseniz, iki yakanız bir araya gelmez.” Dedi.