Türkkan gündeme getirdi

  • 2019-06-27 04:44:59 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Türkkan gündeme getirdi

245 Milyon liralık bütçesine rağmen 400 milyon liralık gideri ve milyonlarca lira borcundan dolayı temel hizmetleri bile yerine getirmekte zorlanan Körfez Belediyesi’nin atıl yatırımları ve yarım bırakılan projeleri tepki çekmeye devam ediyor. Körfez’in sorunlarıyla yakından ilgilenen İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili 16 Milyon liraya ihale edilen ve 40 milyon lira harcanan atıl bırakılan Sarnıç Han İş Merkezini meclis gündemine taşıdı.

 

SARNIÇ HAN BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI.

İhalesi 2016 yılında gerçekleşen ve ilk müteahhit tarafından yarım bırakılan ve ikinci kez ihaleye çıkarılan Körfez Belediyesinin prestij olarak takdim ettiği Sarnıç Han’ın bitmiş olmasına rağmen açılmamış olması dikkatleri borç içinde yüzen Körfez Belediyesine çekti. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi veren İYİ Partili Türkkan konuyu meclis gündemine taşıdı. Bir yıl içinde tamamlanması öngörülen ancak 2019’un ortasına gelmemize rağmen hala açılamayan iş merkezi ve Körfez Belediyesi hakkında konuşan Lütfü Türkkan: “245 milyon lira bütçesi olan Körfez Belediyesi için açılamayan ve 16 milyon liraya ihale edilen ancak 40 milyon lira harcandığı iddia edilen Sarnıç Han buzdağının sadece görünen yüzü. Hem de çok ufak bir kısmı. 2019 bütçesini ne yapmış Körfez Belediyesi ona bakmak lazım. Körfez’i dışarıdan bir gözle izlediğiniz zaman birşeylerin ters gitti çok açık. Bir avuç insana yarayan bir düzen kurulmuş Körfez’de. Sarnıç Han zaten herşeyi ele veriyor.” dedi.

TÜRKKAN’IN SORULARI ŞU ŞEKİLDE

1)   Sarnıç Han projesinin gecikmesinden ve ihaleye çıkıldığından beri  projeye ilk başlayan müteahhit firma tarafından inşaatı yarım bırakılıp, tekrardan inşaatın tamamlanması için yeni bir ihale yapılmasından dolayı ortaya çıkan kamu zararı ne kadardır?

 

2)   Sarnıç Han İş Merkezinin tamamıyla hizmete açılış tarihi ne zaman gerçekleşecektir?

 

3)   Söz konusu yapının açılışının gecikmesinin nedenleri nelerdir?

 

4)   Sarnıç Han’da kaç adet dükkan ve ofis bulunmaktadır? Varsa ön satışı gerçekleştirilen gayrimenkullerin toplam değeri ve sayısı ne kadardır?