Türkkan'dan işsizlik vurgusu

  • 2019-05-31 10:29:14 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Türkkan'dan işsizlik vurgusu

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kocaeli’deki işsizliğe dikkat çekerek, “İnsanlar, Kocaeli'de şu anda işsizlikten kahvelere gidiyor, kahveler gündüz dolu, bizler gündüz kahvede adam bulamazdık, kahveler dolu, iş yok. Kocaeli'de bizim için en kolay iş, bir adama iş bulmaktı. Şu anda hiçbir adama iş bulamadığımız gibi, kendi işçilerimize de iş arıyoruz çıkarmak için, böyle bir noktadayız. Ama söylüyorum ya hepimiz aynı gemideyiz, sizler kaptan köşkünde, bizler tayfa; o yüzden farklı açılardan bakıyoruz” diye konuştu.

“PEMBE TABLOLAR ÇİZMEK HİÇBİR İŞE YARAMAZ”

Türkkan Perşembe günü Genel Kurul’da bu kez Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıkladığı rakamlar üzerinden şu açıklamaları yaptı:

“Bugün Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytunoğlu Bey Kocaeli'deki işsizlik sayılarıyla ilgili açıklama yapmış. Bu açıklamada Kocaeli'de kayıtlı işsiz sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Kocaeli'deki işsiz sayısı 2018 yılında 8.622 artmış, bu yılın ilk dört ayında da 13.828 kişi artmış. İvme bu şekilde giderse -geçen yıla oranla artış tam 5 kat olmuş- 40 bine çıkacak. Sanayi Odası Başkanı ayrıca bölgedeki sanayicinin 12.351 kişilik istihdam talebinin de karşılanamadığını ifade etmiş. Hâl böyleyken pembe tablolar çizmek hiçbir işe yaramaz arkadaşlar. Bu örneği, kendi seçim bölgem Kocaeli'den, bir zamanlar sanayinin göz bebeği olan bu şehirden bir sanayici olarak veriyorum size.”