Milli Gübre için birlikte çalışacaklar

  • 2019-03-14 07:31:04 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Milli Gübre için birlikte çalışacaklar

-GÜBRETAŞ ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında bitki besleme ile ilgili araştırma-geliştirme alanında işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversitenin Rektörlük binasında gerçekleşen imza törenine Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın yanı sıra öğretim üyeleri Dr. Ümit Barış Kutman ve Dr. Bahar Yıldız  ile GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman, Proje Müdürü Muharrem Akyıldız, Ar-Ge Müdürü Fatih Cengiz Aygül ile Kutman katıldı.

Yumaklı;’’Bu projeyi çok önemsiyoruz’’

Törende konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, GÜBRETAŞ olarak AR-GE ve İnovasyon çalışmalarına çok önem verdiklerini, geçtiğimiz yıl bir yandan Sanayi Bakanlığı’nın onayıyla Yarımca’da Ar-Ge Merkezi’ni faaliyete açarken, diğer yandan da Tarım Bakanlığı’na bağlı TAGEM’in desteğiyle Türkiye’nin tarım alanındaki en kapsamlı ar-ge projesini başlattıklarının altını çizdi.

GÜBRETAŞ Ar-Ge Merkezi’nin 2018’de attığı adımlardan birisi de tesislere yakın bölgede yer alan Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ile bitki beslemeyle ilgili araştırma-geliştirme alanında işbirliği olduğunu vurgulayan Yumaklı, bu kapsamda Gebze Teknik Üniversitesi’ne bağlı Kimya bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ve Biyoteknoloji Enstitüsü ile gerçekleştirilen görüşme ve toplantılar sonucunda, üniversitenin akademik birikimi ile özel sektörün girişimciliğini buluşturacak çerçevede geliştirilebileceği ortak proje alanları belirlendiğini ifade ederek;’’ GÜBRETAŞ olarak yılda 150 bin çiftçiye salon ve kahve toplantıları ile ulaştık biz bunu sahaya yayarak tarlasında ürününün başında her sorunda her ihtiyaçta çiftçimizin yanında oluyoruz.  Bu projeyi çok önemsiyoruz.

Ekonomiye de katkı sağlayacak

Türkiye’nin GTÜ gibi yerel kaynaklarını kullanarak yeni ürünler geliştirmeyi arzuluyoruz. Böylece ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bu projeden beklentimiz çok yüksek. GTÜ ile yapılacak çalışma ile yeni ürünlerin geliştirilmesinin yanısıra bitkilerin doktoru olan arkadaşlarımızın bu konudaki faaliyetlerine de katkıda bulunmuş olacağız.’’ Şeklinde konuştu.

 

Aslan; ‘’Ortaya çıkacak ürünleri merak ediyorum’’

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’da konuşmasında Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTU), seçilmiş alanlarda yüksek teknoloji üretimine katkıda bulunacak bilimsel çalışmalar yapıldığını ifade etti.  Üniversite olarak üniversite- sanayi işbirliği sürecine çok inandıklarını vurgulayan Aslan;’’ Yapılacak çalışmaların ülkemize katma değer sağlaması çok önemsiyoruz. Bu nedenle bu işbirliğine çok önem veriyoruz ve destek veriyoruz. Bu türlü işbirliği çalışmalarının önümüzdeki dönemde de artacağına inanıyorum. Bende bu projenin takipçisi olacağım ortaya çıkacak ürünleri çok merak ediyorum.’’ Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından bitki besleme ile ilgili araştırma-geliştirme alanında işbirliği protokolü imzalandı.

10 yıllık işbirliğini kapsıyor

GÜBRETAŞ ile Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) arasında imzalanan 10 yıllık işbirliği protokolü kapsamında, Biyoteknoloji Enstitüsü ile geliştirilecek olan projeler ve prototip ürünlerin, üniversite kampüsü bünyesinde kurulacak olan Ar-Ge Serası’nda ve ayrıca tahsis edilecek açık tarlada denemeler yapılması kararlaştırıldı.

Ortak ar-ge çalışmaları için 10 yıl boyunca GÜBRETAŞ’a tahsis edilen seranın 250 metrekarelik bölümünün kurulumuyla ilgili bütçe iki kurum tarafından ortaklaşa karşılanacak. Ayrıca üniversitenin YÖK’ten alacağı izinle bir öğretim görevlisi uzman, bu projelerden sorumlu olarak atanacak.

Kamu destekli ortak Ar-Ge projeleri geliştirilmesine yönelik çalışmaların da yapılacağı protokol kapsamında eğitim faaliyetleriyle ilgili de işbirliği yapılması planlanıyor. Belirlenecek bazı konularda üniversitenin akademik kadrosu tarafından GÜBRETAŞ çalışanlarına eğitim seminerleri verilecek ve GTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nin koordinasyonuyla ortak Sertifika Programları düzenlenecek. İki kurumun belirleyeceği konularda öğretim üyeleri ile yüksek lisans ve doktora tezi ile akademik kaynak ve yayınlar üretilmesi amaçlanıyor.

Bunun yanı sıra sektörle ilgili bilimsel gelişmelerin takip edilmesi ve bunun sonuçlarının GÜBRETAŞ’ta daha verimli üretim modellerinin oluşturulması amacıyla ortaklaşa sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmesi de protokol kapsamında karara bağlandı.