Öğrencilere deprem bilinci semineri

  • 2019-03-13 02:21:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Öğrencilere deprem bilinci semineri

Yüzyılın felaketi Marmara Depremi'nin ardından yıllar geçmesine rağmen çocuklara deprem bilinci vermek için okullarda seminerler devam ediyor. Akademik ve sosyal projelerle adından sıkça söz ettiren M.Sinan Dereli Ortaokulu'nda AKUT tarafından bilgi verildi.

 

Okulun konferans salonunda yapılan Deprem Bilinci seminerine Md. Yardımcısı ilknur Pala, Okul aile Birliği üyeleri,  AKUT Kocaeli Seminer Birimi Sorumlusu Abdurrahman Eke, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Afet Bilinci ve Öneriler hakkında bilgi veren ve uygulamalı olarak depremden korunma yollarını anlatan Abdurrahman Eke, deprem bölgesinde yaşadığımızı bu nedenle hayat kurtaran önlemleri bilmemiz gerektiğini söyledi.

 

Deprem sırasında yapmamız gerekenleri çocuklara anlatan Eke, "Deprem sırasında ve sonrasında yapmamız gerekenleri bilmemiz gerekli. Yat, Korun, Tutun uygulaması ve sabitlenen eşyalar hayat kurtarır.  Deprem anında sakin olmamız gerekli. Kesinlikle merdiven ve asansörler kullanılmamalı. Deprem bittikten sonra ise ilk olarak gaz, elektrik ve suyu kapatmamız gerek" dedi.

 

Eke ayrıca depremin değil sağlam yapılmayan binaların can aldığını vurgulayarak, sel, deprem ve yangın karşısında alınacak önlemlerle ilgili kitapçık dağıttı. 

Seminer sonrasında Müdür Yardımcısı İlknur Pala günün anısına Abdurrahman Eke'ye çiçek taktim etti.