Flormar'da mutlu son

  • 2019-03-09 07:49:04 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Flormar'da mutlu son

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Flormar'da geçen yıl sendikalı oldukları gerekçesiyle 132 işçi işten çıkarılmış ve işçiler, 15 Mayıs 2018'de başlattıkları eylemi 297 gün boyunca fabrikanın önünde sürdürmüştü.

Eylemi sonlandırmak amacıyla işverenin sunduğu teklifin kabul edilmesiyle, direniş sona erdi.

Petrol İş Sendikası'nca işverenle yapılan görüşmelerin ardından işçiler, eylemlerini sonlandırdı. İşveren, yasal hakları ödeme kararı aldı.

FLORMAR'IN TEKLİFİNDE NELER VAR?

Petrol-İş Sendikası’na Flormar avukatları tarafından ilk defa yazılı bir teklif ulaştırılırken, Flormar tarafından işçilere 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

7 Mart günü direniş alanında işveren tarafından yapılan teklifi tartışan işçilerin talepleri, İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması, İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi, İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi noktasında bir ortaklaşma şeklindeydi.