Kocaeli Büyükşehir'in araç saltanatı

  • 2019-02-13 08:53:50 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kocaeli Büyükşehir'in araç saltanatı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda yapmış olduğu araç kiralanmasına ilişkin açıklamalarda bulunarak, ‘Millet sebze kuyruğunda Büyükşehir Belediyesi de araç kuyruğunda hani tasarruf hani topyekün mücadele saltanat kaldığı yerden devam ediyor dedi.

 

İLÇE BÜTÇELERİNDEN FAZLA

 

Akar, son 5 yılda kiralanan binek araç sayılarındaki artışlara dikkat çekerek, 2013 yılında 256 binek araç kiralanmış bugünse 449 olmuş bu sayı, Şimdi soruyorum Büyükşehir Belediyesin de 449 araca kimler biniyor. Bu kişiler bu araçlarla pikniğe mi gidiyor, tatile mi gidiyor. Bakıyoruz sadece araç kiralarına ödenen tutar 2018 yılında 32 Milyon TL, 2018 yılında Kandıra Belediyesinin bütçesi 26 Milyon TL, yine Karamürsel Belediyesinin 2018 bütçesi de bu bedellerle eş değer dedi.

 

5 YILDA 3 KAT ARTIŞ

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda araç kiralama bedellerine dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2013 yılında binek araç lar için 3 Milyon TL, Otobüs ve İş Makinaları için 7 Milyon 880 Bin TL ödenmiş toplamda 11 Milyon TL olmuş. Ancak 2018 yılında sadece binek araçlar için ödenen rakam 9 Milyon 168 Bin TL, Otobüs ve İş Makinaları için 22 Milyon 797 Bin TL yani 32 Milyon TL ödenmiş.  Araç sayıları 2 kat artarken ödenen tutar da 3 Kat artmış.

 

BAHAR TEMİZLİĞİ ŞART             

 

Şimdi şeffaf belediyecilik olacak diyerek yerel seçimler de vatandaşın karşısına çıkacak olan Kocaeli deki AKP adayları bunları da vatandaşa anlatsın. Millet Tanzim kuyruklarına girerken kendilerinin nasıl araç kuyruğuna girdiklerini nasıl saltanat yaşadıklarını anlatsın. Türkiye’nin Bakanlıklardan fazla olan bütçesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl en borçlu Belediye olduğunu anlatmaları, vatandaşa hesap vermeleri gerek. Biz Mart’ın sonu Bahar diyoruz ve Belediyeleri de bu anlayışlardan Bahar Temizliği yaparak kurtaracağız” dedi.