‘’Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’’ eylemi

  • 2019-02-06 11:44:02 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
 ‘’Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’’ eylemi

-Darıca’da trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanılmasının yaygınlaştırılması amacı ile ‘’Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’’ eylemi yapıldı.

İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmesi kapsamda Darıca’da "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi. Eylem çerçevesinde okulların bulunduğu caddelerdeki yaya geçidi ve kavşaklarda yayalar  ile sürücüler bilgilendirildi. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Emniyet Müdürü Turan Aksoy, öğretmen ve öğrenciler okulların bulunduğu İstasyon Caddesi üzerindeki  kavşak ve yaya geçitlerinde eylem gerçekleştirdiler. Kaymakam Ömer Karaman ve öğrenciler ile vatandaşlarla birlikte “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı atarak farkındalık oluşturdu. Öğrenciler de ellerinde taşıdıkları dövizlerle sürücüleri daha duyarlı olmaya davet ettiler.

Etkinlikte bir konuşma yapan Kaymakam Ömer Karaman, İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmesini hatırlatarak yapılan düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldiğine dikkat çekti.

Trafik kazalarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, yaralanmasına yol açmakta ve önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Kaymakam Karaman,  ‘’ölümlü kazalarda hayatını kaybedenlerin bir bölümünün de yayalar oluşturmaktadır.  Trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesinde yaya olsun sürücü olsun tüm vatandaşlarımıza elbette önemli sorumluluklar düşmektedir.’’ Dedi.

Kaymakam Ömer Karaman ve beraberindekiler vatandaşlar ve öğrenciler ile birlikte İstasyon Caddesi’nde yürüyerek sürücülere ve vatandaşlara el broşürü dağıttılar.