Çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz

  • 2019-02-05 11:21:02 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz

A&D Aile-Yaşam ve Eğitim Koçluk Merkezi Kurucusu Yaşam Koçu Aliye Ürpekli ile aile içi eğitim, iletişim ve özellikle çocuk eğitiminde doğru bilinen yanlışları konuştuk.

Toplum olarak çocuk yetiştirmeyi bilmediğimizi ileri süren Ürpekli, “Türkiye’de ana-baba okulu olmalı. Çocuk yetiştirmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Sadece çocuklara eğitim vermek yeterli değil, anne-babaya da eğitim vermeliyiz. Biz eğitim kurumumuzda bu anlayışla hizmet veriyoruz” diye konuştu.

 

ÖDÜL YERİNE HEDİYE VERİN

 

Çocuklara ödül ve ceza sisteminin olumsuz etkileri olacağını belirten Aliye Ürpekli, ödül yerine hediye vermenin daha değerli olduğunu kaydetti.

Anne ve babaların, ‘otorite’ ile ‘otoriter’ kavramlarını birbirine karıştırdıklarına da dikkat çeken Ürpekli şöyle konuştu:

“Otorite, güven verir. Otoriter ise baskı demektir. Otorite kurmak ancak otoriter olmamak gerekiyor. Çocukların her istediğini yapacak kadar şımartmamak, her şeyi bağışlamamak gerekir. Çocukların büyük bölümü suni başarıya yönlendiriliyor. Sınıfı geçen bir çocuk, evde kendi portakalını soyamıyorsa bu başarı değildir” dedi.

 

31 KRİTERDE BEYİN ANALİZİ

 

6 ile 90 yaş arası bireylere uyguladıkları beyin analizi hakkında da bilgi veren Aliye Ürpekli, “Öncelikle Harvard ve Stanfort Üniversitelerinin desteklediği Bilimsel tabanlı BrainFit Check-Up uygulaması yapılır. Bu analiz ile çocukların akademik öğrenme, hayata sosyal duygusal adaptasyon, bedensel beceri alanında beynin 5 ana bölgesi taranır. 31 ayrı kriterde beynin güçlü ve zayıf yönleri tespit edilir. İkinci adımda elde edilen rapora dayalı kişiye özel gelişim egzersiz seansları başlatılır. Dikkat ve odak sorunu yaşayan çocuklar, Üstün zekalı çocuklar eğitim kapsamımızda yer almaktadır” diye konuştu.

A&D Aile-Yaşam ve Eğitim Koçluk Merkezi, Darıca’nın Bayramoğlu Mahallesi’nde hizmet veriyor.