Liseli gözüyle Enver Paşa

  • 2019-01-26 02:22:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Liseli gözüyle Enver Paşa

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi, ulusal ve yerel basında tanınmış alanında uzman akademik kariyere sahip gazeteci-yazar akademisyen ve siyasetçilerin yanı sıra Ocak gençlerine de kürsüsünü açmaya devam ediyor.

Türk ocağının üniversiteli gençlerin den sonra bu haftaki konuşmacısı 11 sınıf öğrencisi Uğur Çetinkaya oldu.

Türk Ocağı öğrencisi Uğur Çetinkaya; Enver Paşanın bilinmeyen, az bilinen yada az bilinen hayatını, özellikle Edirne ve Sarıkamış ekseninde yaptıklarını Türk Ocağı mensupları ile paylaştı.

Biyografik bir anlatım yerine Enver Paşa’nın yaşattığı ve uğruna mücadele ettiği ideallerinin anlatıldığı programda Enver paşanın ideallerinin silinmesi için ortaya atılan bazı ithamlara da cevaplar verildi. Türk tarihinin şüphesiz en büyük şahsiyetlerinden biri olan Enver Paşa’nın aziz hatırası önünde tarihsel bir sorumluluğun yerine getirilmesi çabası içindeyim diyen Uğur Çetinkaya sözlerini Enver Paşa gerçekçi ve dahi bir kumandan olduğu kadar büyük dava adamı olduğuna değindi.

ENVER PAŞANIN DAHA İYİ ANLAŞILMAYA İHTİYACI VAR

” Enver Paşa için sarf edilen "ama"lı cümlelerin başı samimiyetsiz, sonrası ise lüzumsuzdur, hatta Özellikle sen hayal et diye başlayan cümleler ise aziz şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Türk milleti inancı için şehit olur, Enver Paşa büyük bir iman ile ve mantıklı planları rakiplerinin bile takdirini almış büyük bir devlet adamıdır, kesinlikle hayalci değildir. Ulu Önder Atatürk her alanda zekasını ve üstünlüğünü tüm dünyaya kanıtladığı için onu savunmaya bilinmeyen yönlerini anlatmaya gerek yoktur lakin Edirne Fatihi kudretli ve vatanperver Türk komutanı Enver Paşanın daha iyi anlatılmaya ve anlaşılmaya ihtiyacı vardır ; Bu kutlu davanın kutlu temsilcilerinin emanetlerine sahip çıkan okuyan sorgulayan ve çok yönlü araştıran bir gençliği her daim var olacaktır diyerek sözlerini tamamladı