işçiler grevde

  • 2019-01-11 07:51:46 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
işçiler grevde

Gebze Tavşanlı Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Eksen Makina'da çalışan işçiler, ücretlerin ödenmemesi ve kötü çalışma koşulları nedeniyle greve başladı.

Eksen Makina Patronu Besim Tahincioğlu'nun bir süredir üretime ara verdiğini belirten işçiler, çalışan işçilerin maaşlarının da 3 aydır ödenmediğini belirtti.

Özellikle geçtiğimiz senenin eylül ayından bu yana işyerinde baskının arttığını vurgulayan işçiler, patronun "Servisler artık sadece E-5 üzerinden geçecek, ona göre kendinizi hazırlayın" diyerek kendilerini yıldırmaya çalıştığını aktardı. Servis güzergahlarının değiştirilmesiyle 45 dakikaya yakın yürümek zorunda kalan işçiler, maaşların son 3 aydır hiç ödenmediğini belirtti.

Büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler, bugün patronla yaptıkları görüşmede alacaklarını istedi. Fabrika Patronu Besim Tahincioğlu'nun işçilere "Para yok, ödeme yapmıyoruz" demesi üzerine işçiler, haklarını almak için fabrika önünde grev başlattı.

Besim Tahincioğlu tarafından 2006 yılında satın alınan Eksen Makina, Arçelik ve Arzum gibi markalara fason olarak küçük ev aletleri (çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi, buharlı ütü vb.) üretimi yapıyor. Fabrikada örgütlü sendika ise Türk-İş'e bağlı Türk Metal sendikası.