Çiler'den açıklama

  • 2019-01-03 09:16:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çiler'den açıklama

“Beyaz Hüzün” olarak tarihimize geçen 104. yıldönümüne eriştiğimiz Sarıkamış Harekatı; askerimizin vatanımızı korumak uğruna can verdiği ve her hatırladığımızda içimizi titreten üzücü bir mücadele örneğidir.

22 Aralık 1914’te türlü imkansızlıklar içinde başlayan ve Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesinde yaşanan Sarıkamış Harekatı’ nda; Allahuekber dağlarında eksi 40 derecelere kadar hissedilen soğukta, yazlık kıyafetle, yokluk ve kıtlık içerisinde Enver Paşa komutasındaki 90 bin askerimizin talihsiz bir şekilde donarak can vermesi, Mehmetçiğin vatanı için her koşulda mücadeleye hazır olduğunun göstergesidir. Sarıkamış Harekatı, ülkesine adanmış binlerce ömre şahitlik eden büyük ve unutulmaz bir destandır.

Sarıkamış Şehitleri Anma Günü dolayısıyla; başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; tarih boyunca nice zaferlere tanıklık edilen yurdumuzda böylesi bir amaç doğrultusunda, hiçbir mazeretin altına sığınmaksızın vatanımızın her köşesinde canlarını feda eden kahramanlarımızı rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.