Yücel Boru Fen Lisesi ve pansiyonu törenle açıldı

  • 2013-11-20 01:46:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Yücel Boru Fen Lisesi ve pansiyonu törenle açıldı

 

Eğitime Yüzde Yüz destek programı dolayısıyla Yücel Boru A.Ş. tarafından yaptırılan 24 derslikli Yücel Boru Fen Lisesi ve 300 öğrencilik pansiyonu açılışı Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur’un katılımıyla yapıldı. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Genel Başkanı Veysel Erdel, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetler Genel Müdür Ali Rıza Altıner, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Darıca Kaymakamı Mehmet Öklü, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Yücel Boru A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Türkaslan, Gebze Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, Çayırova Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan , Kocaeli İŞKUR  Müdürü Öztekin Kaşukçi, GTO Başkanı Nail Çiler, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bando ekibi gösterisiyle başlayan program halk oyunları gösterisi ile devam etti.  Gebze Ticaret Meslek Lisesi Okulu öğrencileri Ege ve Trakya yöresi oyunlarını sergilediler. Öğrenciler Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve protokol temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür çiçeği takdim ettiler. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından okul öğrenci bir konuşma yaptı. Program açılış konuşmalarıyla devam etti.

 

Yücel Boru Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Türkaslan, törende yaptığı konuşmada  kuruluş olarak bölgede Kroman Çelik İlköğretim okulu,  Darıca Mustafa Gökçen Lisesinden sonra üçüncü okul olan fen lisesinin hayırlı olmasını diledi. Bügün dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bir konjoktür de 10 milyon TL harcayarak yapılan okul ve pansiyonun eğitime sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Türkalna, ‘’ Eğitime  verilen desteğin insana verilen destek olarak değerlendirildiğinde en büyük yatırım olarak  olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ‘’ dedi.

 

Öğrencilerin bugün çok şanslı olduğunu ifade eden Türkaslan, ‘’ bu şansı iyi değerlendiriniz bizler 60 yıl önce hiçbir araştırma imkanı olmayan ne internet bilgisayar ne de ansiklopedisi bulunmayan okullarda okuduk. Sizler bu ülkenin teminatısınız.’’ Şeklinde konuştu.

 

Belediye başkanlarına seslenen Türkaslan, “bölgemiz sanayi bölgesi yanlış yapılaşmadan dolayı sanayi kuruluşları şehir merkezilerinin içinde kaldı. Bugün Kocaeli sanayi kenti oldu problemlerimizi beraber yaşıyoruz.  Çevre yatırımı konusunda bizler büyük fedakarlık yapıyoruz sizden müsamaha görmek istiyoruz” dedi.

 

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’de törende yaptığı konuşmada fen lisesinin sanayici ile el ele verilerek neler yapılabileceğinin göstergesi olduğunu söyleyerek,“Gebze bir sanayi bölgesi yoğun göç alan bir bölge 9 tane OSB si ile ciddi bir yoğunluk var. Sanayicimizle el ele vererek neler yapılabileceğinin göstergesi bu arkamızdaki okuldur. Sanayinin elini atmasıyla birlikte bugün gelinen noktada bu okul mevcut oldu. İnşallah dördüncüsü yakında gelecek. Sanayici her zaman üstüne geleni yapacaktır. Bu okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Genel Başkanı Veysel Erdel de konuşmasında,  son 10 yılda 6 bin 310 dersliğin neredeyse yarısının hayırseverler tarafından yapıldığına dikkat çekerek bu tür yatırımların devamını temenni etti.

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur da, eğitimin önemine dikkat çekerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Dünyayı ve dünyadaki gelişmeler doğru anlayan ve yorumlayan insan yetiştirmeyi hedeflendiğini söyleyen Okur, çağdaş uygarlığın üstüne çıkmanın eğitimden geçmekte olduğunu vurguladı. ‘’ Amacımız bu ülkeye bilgili düşünen, teknolojiyi en üst seviyede kullanabilen değerler yetiştirmektir’’ diyen Okur; ‘’ bu doğrultuda merkezi bütçeden eğitime ayrılan pay 2002 yılında 11 Milyar TL iken 2013 yılında 68 milyar TL oldu. 2002 yılında 53’ü devlet olmak üzere 76 olan üniversite sayışımız 2012 yılı sonu itibari ile 103’ü devlet olmak üzere 168’e çıktı. 2003-2013 yılları arasında Kocaeli’ne yapılan derslik sayısı 1981’i hayırsever 4329’u devlet bütçesinden yapılmıştır.  Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Özel idaresi tarafından 50 okul binasında toplam 1174 derslik, 2 spor salonu ve 4 pansiyon yapımı devam ediyor. Bu güzelliklerin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca da eğitime büyük önem verdiklerini bu amaçla da çocukların geleceğini ülkenin geleceğini milletimin refahını artırmak için eğitime büyük kaynaklar ayırdıklarını dile getirdi. Son yıllarda eğitime ayrılan kaynağın diğer bakanlıklara ayrılan kaynaklardan daha fazla olduğuna dikkat çeken Vali Topaca şöyle dedi; ‘’ Bugün Gebze’de 21 tane okul inşaatı devam ediyor. Kocaeli genelinde bu rakam yüzü açıyor. Şuan yapımı devam eden derslik sayımız 1750, bu sayı 2104 yılı sonunda 14 bin olacak.

 

335 bin öğrencimiz var. Birçok ilin nüfus sayısında fazla öğrencimiz 842 tane okulumuz var. Bu okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı hızla iyileşiyor. Bu sayısı bugün 28’lerde . Türkiye ortalamasının çok altında. Gebze ve çevre ilçelerde yeni okullarla 30 ların üzerinde olan öğrenci sayısını 27’lere çekmek istiyoruz. 22 bin 565 öğretmenimiz ve idarecimiz var. Bazı branşlarda açığımız var. Önümüzdeki yıllarda bu açık kapanacaktır.’’ Şeklinde konuştıu.

 

Konuşmaların ardından Eğitime desteklerinden dolayı Yücel Boru Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Türkaslan’a Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından plaket verildi.  Plaket töreninden sonra kurdele kesimi ile okul açılışı yapıldı.  Katılımcılar daha sonra sınıfları gezdiler.

 

24 derslikli Yücel Boru Fen Lisesi ve 300 öğrencilik pansiyonu toplam 10 milyon 500 bin TL’ye mal oldu.