Anneleriyle yaptıkları yemeklerle yarıştılar

  • 2018-12-12 02:23:46 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Anneleriyle yaptıkları yemeklerle yarıştılar

Darıca’da ekmek israfına dikkati çekmek amacıyla öğrenciler ve veliler, bayat ekmekten yaptıkları yemek ve tatlılarla yarıştı.

Darıca Kaymakamlığı, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Darıca Park AVM’nin iş birliği ile yapılan, ekmek israfına dikkat çekmek ve bayat ekmeklerin kullanımı ile ilgili sosyal farkındalık oluşturmak amacı ile bir yarışma düzenlendi.  Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, ilçe Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Darıca Müftüsü Muharrem Bilgiç, Darıca Park AVM yönetim kurulu başkanı Abdullah Örs, Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, okul müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. İlçe genelindeki ilkokul ve anaokullarından 22 Yarışmacının katıldığı yarışmada Türk Mutfağının önemli isimlerinden Emine Beder, Bera Tatlıları sayfa sahibi Emine Demirci, Televizyon Dizilerinden çaycı Hüseyin Lakaplı Alpaslan Özmol, Darıca Denizyıldızları Ortaokul Müdürü Özden Çubukçu, İlahiyatçı Sevda Şimşek Yapıcı gibi isimler jüri koltuğuna oturdu.FARKINDALIK YARATILDI

Gerçekleştirilen yarışmada Darıca kaymakamı Ömer Karaman bir konuşma yaptı. Kaymakam Karaman, “bu hafta tüm yurtta Tutum, yatırım ve Türk Malları haftası olarak kutlanıyor. Bizlerde bu haftanın ilk gününde bu sosyal farkındalık etkinliğimizi yaparak tüm kamuoyuna haftayı önemsediğimizi göstermek ve farkındalık oluşturmanın yanısıra ekmeğin israf olmasından çok değerlendirilmesine ve ekonomiye yeniden kazandırılmasına dikkat çekmek adına düzenlenen bir yarışma. Bu yarışma sonrasında bu konunun gündemde olacağına inanıyorum.’’

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ta ‘’Günümüz dünyasında milyonlarca ekmek çöpe giderken, böylesine güzel bir farkındalıkla bayat ekmeklerin kullanılabilirliği aşılandı. Yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmalardan sonra jüriler lezzet, sunum, tarife uygunluk, koku, kıvam, maliyet, orjinale uygunluk kriterlerini baz alarak kendilerine sunulan tariflere 100 üzerinden puan verdiler. Birinci olan yarışmacıya yarım altın, ikinci olan yarışmacıya çeyrek altın, üçüncü olan yarışmacıya gram altın ve her yarışmacıya 50 TL’lik hediye çeki hediye edildi.

EĞLENCELİ ANLAR YAŞANDI

Darıca’da faaliyet gösteren 22 okuldan bir öğrenci ve velinin katıldığı yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Anneleri jüri üyelerine bayat ekmekten yaptıkları tatlı, pasta, pide gibi tarifleri sunarken yarışmacı çocuklar da anneleri ile birlikte yarışmaya nasıl hazırlandıklarını anlattılar. Jürilerin sunumlar karşısında puanlama yapmakta zorlandığı yarışma sonunda; Babrbaros İlkokulu’ndan Buğlem Çakır ve annesi Ayten Çakır’ın yaptığı Bülbül Yuvası isimli tatlı birinciliğe, Ahmet Parmaksız İlkokulundan Ceyda Bağlan ve annesi Şehriye Bağlan’ın yaptığı Bayat ekmek kurabiyesi ikinciliğe, Özel İlim İlkokulu öğrenciei Nur Çetinkaya ve annesi Nurcan Çetinkaya’nın yaptığı Bayat Ekmekten Lavaş üçüncülüğe layık görüldü. Birinci olan yarışmacıya yarım altın, ikinci olan yarışmacıya çeyrek altın, üçüncü olan yarışmacıya ise gram altının yanısıra kupa ve hediye çeki verildi. Yarışma sonunda ayrıca 6 yarışmacıya mansiyon ödülü verildi. Dereceye girenlerin ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.