Sarkuysan'a yabancı konuklar

  • 2018-12-06 01:24:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sarkuysan'a yabancı konuklar

Gebze'nin köklü eğitim kurumlarından Gebze Sarkuysan Anadolu Lisesi, Avrupa Birliği projesi kapsamında yabancı öğrenci ve öğretmenleri ağırladı.

Okulun ikinci kez yapmış olduğu Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında "Günümüzde göç ve yabancı düşmanlığı – Avrupa demokrasileri için bir sorun" başlıklı AB Projesi kapsamında  proje ziyareti için, İsveç, İtalya ve Yunanistan'dan 26 kişilik öğretmen ve öğrenci grubu Gebze'ye geldi.

Bu ziyaret süresince gelecek olan öğrenciler Sarkuysan Anadolu Lisesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin evlerinde konaklayarak misafirperverliğimizi, yaşam tarzımızı ve Türk adetlerini de deneyimlemiş oldular.

Proje kapsamında Gebze Teknik Üniversitesinde "Dünya'da Göç ve Göçmenliğin Tarihçesi" üzerine bir sunum aldıktan sonra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’i makamında ziyaret ettiler.

SURİYELİ GÖÇMENLERİN EĞİTİM DURUMU

İkinci gün ise konuklara, Suriyeli göçmenlerin eğitim sistemine nasıl dahil edildiği, bu öğrencilerle ne gibi çalışmalar yapıldığı, devletimizin ne gibi imkanlar sağladığı konularında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca bazı göçmen öğrenciler ülkemize nasıl ve neden geldiklerini anlatan konuşmalar yaptılar. Sonrasında ise tüm öğrenciler bowling turnuvası yaptılar ve eğlenceli vakit geçirdiler. İstanbul gezisinin ardından da ülkelerine geri döndüler.

 

20 MAYIS’A KADAR DEVAM EDECEK

Proje 2020 yılının Mayıs ayına kadar devam edecek olup, Sarkuysanlı öğrenciler öğretmenleriyle beraber gelecek yıl Mayıs ayında önce Yunanistan'a ardından Ekim ayında Almanya'ya proje ziyareti gerçekleştirecekler. Yine öğrenci ve öğretmenler 2020 yılı Mart ayında İtalya'ya ve ardından 2020 Mayıs ayında ise İsveç'e ziyarette bulunacaklar.