Çetinkaya'dan açıklama

  • 2018-12-05 01:07:47 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çetinkaya'dan açıklama

 

İyi Parti Gebze Belediye Başkan A. Adayı Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya, 5 Aralık 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünde kutlanan ‘Kadın Hakları Günü’ mesajında “5 Aralık 1934 tarihinin kadınlarımızın siyasal ve toplumsal hayata katılmaları açısından bir dönüm noktası olduğunu” söyledi.

Haber: Fatih KÖSE

Kadınlarımızın gerek Ülke genelinde gerekse yerel siyasete katılımlarının artırılmasının, ülkenin kalkınması ve refahı için önemli olduğu konusunda, erkekler öncelikli olmak üzere toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen İyi Parti Gebze Belediye Başkan A. Adayı Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya, kadınların karar alma mekanizmalarına katılımları konusunda talepkar ve kararlı olmaları bu konuda cesaretlendirilmeleri ve desteklenmeleri son derece önemli olduğunu ifade etti.

 

“KADIN VE ERKEK BİRLİKTE MÜCADELE VERECEKTİR”

 

Batılı birçok ülkede kadınların İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra seçme ve seçilme hakkına kavuşabildiğini ancak Türkiye’de bunun 1934 yılında kabul edilmesinin Türk kadınına verilen değerin en güzel örneği olduğunu sözlerine ekleyen Başkan A. Adayı Çetinkaya,  “Türk kadının 84 yıl önce Türk siyasi hayatında söz sahibi olmaya başladı. Daha ileri demokrasi hedefimiz; kadın erkek her ferdin, hayatın her alanında temsili ile mümkündür. Bu amacın gerçekleşmesi ise kadına ya da erkeğe rağmen değil, kadın ve erkeğin birlikte vereceği mücadele ile mümkün olacaktır" dedi.