Eğitimciye şiddete son!

  • 2018-11-16 09:50:28 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Eğitimciye şiddete son!

-İzinsiz okul dışına çıkan öğrencileri kontrol etmeye giden Darıca Aslan Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Erdinç Abike’nin öğrencilerin gittiği bakkalda yaşanan tartışmanın ardından darp edilmesine Eğitim sendikalarından tepki geldi. Okulda yapılan basın açıklamasında yaşanan şiddet olayı kınanırken Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere sahip çıkılması talep edildi.

Eğitim Sendikalarına bağlı yöneticiler ve sendika üyelerinin yanısıra çevre okulların yöneticileri ile öğretmenler Darıca Aslan Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Erdinç Abike’ye yapılan saldırıyı kınamak amacıyla okulda bir araya geldi. Eğitim Bir Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen’in yönetici ve üyelerinin katıldığı basın açıklaması öncesi eğitimciler adına saldırıda darp edilen Erdinç Abike’ye geçmiş olsun çiçeği takdim ettiler.

Eğitim Bir Sen Darıca Şube Başkanı Lokman Yazıcı basın açıklamsı öncesi yaptığı kısa konuşmada; ‘’öğretmene uzanan el aslında geleceğe uzanan eldir. Bu elleri mutlaka kıracağız.’’ Dedi.

Yazıcı’nın konuşmasının ardından basın açıklaması yapıldı. Eğitim Bir Sen Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Şahin Yaşlık yaptığı basın açıklamasında Müdür Yardımcısı Erdinç Abike’nin öğle tatilinde izinsiz olarak dışarıya çıkan öğrencilerini kontrol ederken, öğrencilere sigara satan ve bu nedenden dolayı ceza almış esnaf tarafından şiddete maruz kaldığını ifade ederek eğitimcilere yapılan saldırıların her geçen gün arttığını geleceğimizin teminatı öğretmenlerimizin geleceği karartılmakta olduğunu vurgulayarak eğitim camiası tedirgin edildiğini söyledi.

Şahin Yaşlık basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;’’ Yaşanan saldırının kuşkusuz sosyolojik, psikolojik, kültürel, idari birçok sebep ve açıklaması vardır.  Okullar ve öğrenciler birileri için para kaynağı görülmekte, Artık bu tip şiddet olayları sıradan vaka olarak görülmeye başlanmıştır.. Ne yazık ki ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz aynı zamanda toplumsal problemlerimizin de tek sorumlusu gibi gösterilmeye çalışılıyor.

Artık yeter diyoruz. Sendika olarak ülkeye yayılan bu tip şiddet olaylarını lanetliyor ve bakanlığın öğretmenlere sahip çıkacak bir çalışma yapmasını  bekliyoruz. Yasal mevzuat çıkarılması başta olmak üzere eğitimciye şiddet Türk Ceza kanununa girmeli, cezası en üst sınırdan uygulanmalıdır.

Son zamanlarda okul içinde ve dışında öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet olaylarında gözlenen artış, eğitimin işleyişini ve toplumsal huzuru ciddi manada tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Hemen her yıl okulların açılmasıyla başlayan şiddet haberlerinin neredeyse günlük hayatın parçası haline gelmiş olması ve sıradanlaşması maalesef bizi endişelendirmektedir. Şiddetin fiziki ve psikolojik hasarı sadece maruz kalan eğitimcinin hayatını etkilemekle sınırlı kalmamakta, başta ailelerine ve öğrencilere olumsuz yansımalarıyla eğitim düzenini de etkilemektedir.

Müdür yardımcımız, Erdinç Abike, demir sopalarla ve kesici aletlerle adeta öldürmek kastıyla darp edilmiştir. Üç kuruş para için öğrencilerimizi zehirlemekte beis görmeyenler öğretmenimizin canına da kastetmiştir. Hukuk sistemi yapılan saldırıları önleme konusunda yetersizdir. Meclis de acilen yasal düzenleme zemini oluşturulmalıdır. Polisin yanında bile saldırmaktan korkmayanlar para cezasından da korkmamaktadırlar. Gelin artık bu şiddet sarmalına bir son verelim. Darıca’dan tüm Türkiye’ye seslenmek istiyoruz. Lütfen öğretmelerinize sahip çıkın.  Öğretmenine sahip çıkmayan bir milletin geleceği ve çocukları asla güvende değildir.

Saldırıya maruz kalan öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizle bu tip saldırıların tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.’’

 Basın açıklamasının ardından kısa bir konuşma yapan Müdür Yardımcısı Erdinç Abike, bu saldırının sadece kendisine değil tüm eğitim camiasına yapıldığını belirterek hiç bir gücün kendilerini yıldıramayacağını görevlerini en iyi şekilde yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Abike desteklerinden dolayı meslektaşlarına da teşekkür etti.