Başiskele Belediyesi'nin kalite yolculuğu

  • 2018-11-15 10:59:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Başiskele Belediyesi'nin kalite yolculuğu

Başiskele Belediyesi Mükemmellik’te 5. Yıldız ödülünü Türkiye Kalite Derneği KalDer’in İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlediği 27. Kalite Kongresi’nde aldı.

Alınan bu belge belediye hizmetlerinin sürekli gelişime ve iyileştirmeye açık olduğunun, vatandaş memnuniyetinin en üst düzeyde olduğunun bir göstergesi. 2011 yılında EFQM yolcuğuna çıkmaya karar veren Başiskele Belediyesi mükemmellik modelini uygulayarak sürekli gelişim ve sürekli iyileştirme ile ilçedeki vatandaşlara prensipli ve kaliteli hizmet sunarak vizyona ulaşmayı, gelecek nesillere daha iyi bir ilçe bırakmayı, kişi bazlı değil sistemle yönetilen belediye olmayı hedefliyor.

 

 

MEMNUNİYET ÖNN PLANDA

 

Sonuçların yıllar bazındaki farklarının görülmesine yarayan bu sistem sayesinde yeni hedefler belirleniyor, iyileştirmeler yapılıyor ve sürdürülebilir olmasıyla çalışmalar gelecek nesillere aktarılıyor. Mükemmelik modeli ile çalışanlarına daha iyi çalışma ortamlarının yanı sıra ilçede daha kalitede hizmet sunmaya başladıklarını belirten Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, vatandaş ve çalışan memnuniyetini en üst seviyeye taşıdıklarını belirtti.

Geçtiğimiz ay süreçlerle ilgili yeni bir değerlendirmeden başarı ile geçen Başiskele Belediyesi Mükemmellik’te 5. Yıldız ödülünü Türkiye Kalite Derneği KalDer’in İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlediği 27. Kalite Kongresi’nde aldı.

Mükemmellik ve kalite kavramlarının sadece iş yaşamında değil yaşamın her alanında uygulanabilmesi için çalışmalarını sürdüren Türkiye Kalite Derneği (KalDer) bu yıl ki Kalite Kongresi’nde 27 yıllık entelektüel birikimiyle bu soruların cevaplarını aradı. En yeni yönetim modelleri, yenilikçi yaklaşımları ve uzman konuklarıyla bilgi ve paylaşımın odağı olan Kalite Kongresi, ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ teması ile 13-14 Kasım’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti. İş dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen ödül törenine Türkiye Kalite Derneği üyeleri, firma yetkilileri ve çok sayıda yerel yönetim temsilcisi katıldı.

 

KALİTE YOLCULUĞU

 

Ödül töreninde jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu alanlarında başarı sağlayan birçok kuruluş ve yerel yönetimlere ödülleri takdim edildi. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz; önemsediği EFQM modeliyle hizmet kalitesini artırarak her noktada aynı kalitede sürekli iyileştirmelerle vatandaş memnuniyetini üst düzeylere çıkarmak, verilen hizmetleri mevcut durumdan daha iyi bir hale getirmeyi hedefliyor. Mükemmellik yolculuğuna 2011 yılında başlayan, sürekli gelişen bir kurum olan Başiskele Belediyesi; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, EFQM Mükemmellikte Yetkinlik 5 yıldız belgelerine sahip. Başkan Ayaz’ın asıl hedefi Türkiye’de sadece iki belediyenin sahip olduğu Türkiye Mükemmellik Ödülünü henüz 9 yaşında olan genç bir ilçe belediyesi olarak kentine kazandırmak