İspatlamazsanız müfterisiniz!

  • 2018-11-08 07:17:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İspatlamazsanız müfterisiniz!

-Darıca Belediyesi meclis toplantısına Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile CHP’li meclis üyeleri arasındaki sert tartışma damga vurdu. Emek Mahallesi’nde Termal Grup tarafından yapılmak istenen özel projenin mahkeme tarafından red edilmesine karşılık yeniden meclise getirilmesi tartışmalara neden oldu.

Darıca Belediyesi Ekim Ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın başkanlığında toplandı. CHP Darıca İlçe Başkanı Gürel Yıldırım ve partililerin de takip ettiği meclis toplantısı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Okunup oylanan maddelerin ardından komisyon raporları ele alındı.

İlave uygulama imar planı tartışması

İmar Komisyon Raporlarında Emek Mahallesi’nde Termal Grup tarafından yapılmak istenen özel proje alanına projeye CHP Grubu sert tepki gösterdi. CHP’li meclis İmar Komisyonu üyesi Şinasi Serdar’ın proje hakkında konuşması mecliste sert tartışmalara neden oldu. Serdar 2 Haziran tarihinde Darıca meclisinde itirazlarına rağmen geçtikten sonra konuyu yargıya taşıdıklarını mahkemenin itirazı kabul etmesinin ardından projeyi iptal ettiğinin altını çizerek bugün aynı projenin mahkemenin iptal gerekçelerinin dikkate alınmadan ve değişiklik yapılmadan meclise getirilmesine tepki gösterdi.

Proje Cumhurbaşkanına kurulan bir kumpastır

 Proje ile ilgili plan değişikliğinin kanunun eşitlik mahkemesine aykırı olduğunu, bunun imtiyaz anlamına geleceğini söyleyen Serdar, plan değişikliği ile kamu arazilerinin değerinin çok altında bir şahsa devredilmek istendiğini bunun yanı sıra bu proje ile 41 katlı binalarla Darıca’nın dokusunun  ve silüetinin tahrip edileceği gibi halkında gerek trafik gereksede gürültü ile yaşamının zorlaşacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı ve bakanların yüksek binalara karşı çıktığını ve bundan sonra böyle bir yapılara izin verilmeyeceği yönünde yaptıkları açıklamalara karşın Darıca’da 41 katlı böyle bir projeye onay verilmesini anlamakta zorlandıklarını ifade eden Serdar;’’ mahkemenin iptal ettiği, Cumhurbaşkanının hayır dediği bir projeye siz nasıl evet diyorsunuz.  İl Başkanınız ne karşılığında ikna edildi. Gelin bu projeyi halka soralım. Bu Cumhurbaşkanına kurulan kumpas bir projedir.  Bu nedenle biz CHP Grubu olarak bu projeye hayır diyor muhalefet şerhi koyuyoruz.’’  Dedi.

İspatlamazsanız müfterisiniz

Belediye Başkanı Şükrü Karabacak Şinasi Serdar’a sert tepki ile yanıt verdi. Karabacak;’’onaylanmış bir projedir muhalefet edebilirsiniz. Ancak bunu karara bağlamak zorundayız olumlu ya da olumsuz.  Kimse endişe etmesin herşey kontrolümüz ve planlarımız çerçevesi altında olacak. Ancak kumpas kelimesini kabul etmiyorum kimse Cumhurbaşkanımıza kumpas kuramaz. İddilarınızı ispat etmeliziniz edemezseniz müfterisiniz.’’ Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Emek Mahallesi’nde Termal Grup tarafından yapılmak istenen özel proje İlave uygulama imar planı CHP’li meclis üyelerinin Hayır oylarına karşılık Ak Parti grubunun Evet oylarıyla kabul edildi.