ilginç seminer

  • 2018-11-02 08:47:33 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
ilginç seminer

İzmit'in gözde okullarından M.Sinan Dereli Ortaokulu'nda, insanların kendilerini keşfetmelerini,  beyinlerini tanımalarını  ve şifrelerini çözmesini sağlamak için düzenlenen Alman metodu Köln üniversitesi patentli, ilginç ve keyifli bir eğitim programı verildi.


Programa veliler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Tamamen eğlenceye dayalı etkinlikte eğitim beren Derin Beyin Kurucusu Oğuzhan Gözek, Türkiye’de kurumsal olarak sadece derin beyin eğitimi adı altında yapılıyor. Çocuklar başta olmak üzere, gençlere, öğretmenlere, sporculara kısaca 7’den 70’e herkese uyarlanabilir bir eğitim programı olduğunu söyledi.

 

Çocukların ilgisini, merakını ve tutkusunu çeken içerikler sunulması gerektiğini söyleyen Gözek, "Çocuklar severek ve merak ederek öğrenirse, o bilgiyi hiç bir zaman unutmuyorlar. Bilgi verme devri bitti. Önemli olan bu dünyaya nasıl bir çocuk bırakacağımız. geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızı özellikle dört duvar arasında sınıflarımızda hareketsiz bırakıyoruz. Doğasında ve atalarında hareket etmek zorunda olduğu bedenleri hiçe sayıyoruz. Oysaki bedenimiz hareket ederse beyne daha fazla oksijen gider. Beynimizin yakıtı oksijen ve glikoz" dedi. 

Çocukların oturarak değil hareket ederek daha iyi öğrendiğini vurgulayan

 

 

UYGULAMALI BEYİN EGZERSİZLERİ

 

Gözek,  Türkiye’de 5 yıldır il ve ilçelerde özellikle eğitim kurumlarında öğretmenlerimize sınıflarda harekete nasıl izin vereceğimize yönelik uygulamalı derin beyin egzersizleri eğitimleri düzenliyoruz.

Daha da önemlisi bilgiden çok  daha fazla oyun oynamaları gerektiğini savunuyoruz. Ailelere de kendi gelişimlerine katkı yapmalarını ne kadar çok dolu olurlarsa kendi çocuklarını da o kadar çok dolduracaklarına vurgu yaparak gelişimlerini  desteklemeye çalışıyoruz.

Her şeyin matematik, fizik gibi akademik dersler olmadığını, çocukların özellikle yapay zeka çağına yaklaşırken, ülkemizde aileler tarafından önemsenmeyen sporu, müziği ve resim derslerini yok sayamayız. Halbuki yaratıcılık ve hayal gücünden bahsedeceksek sağ beyin fonksiyonlarını coşturan bu 3 ders beynimizin gelişimi için çok değerli. Kullanmadıkça körelen bir organ ve ne kadar çok çeşitliliğe maruz bırakırsanız o kadar gelişiyor. Tıpkı kaslarınız gibi, ne kadar kullanırsanız o kadar gelişir" dedi. 

Gözek, "O zaman zaman zaman,  Heey! Beynim Nasılsın? İyi misin? Orada mısın? sorularını soralım ve şimdiden başlayalım" dedi