Müze dökülüyor!

  • 2018-09-20 10:07:35 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Müze dökülüyor!

Gebze’nin en önemli tarihi eserlerinden birisi olan dünyaca ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey evi bakımsızlık nedeniyle dış cephe boyaları dökülmüş ve çatısı hasar görmüş durumda.

Sanatseverlerin ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ isimli tablosuyla tanıdığı, Gebzeli ressam Osman Hamdi Bey’in müzesini ziyaret için gelenler, binanın bakımsız halini görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından halen müze olarak kullanılan binanın onarım ve bakımının bir an önce yapılmasını isteyen vatandaşlar ayrıca binanın çok daha özenli olarak korunması gerektiğini ifade ediyorlar.

134 YILLIK BİNA

Dünyaca ünlü Türk müzecisi ve ressam Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından 1884 yılında Gebze’nin Eskihisar köyünde yaptırılan bina, resimhane, kayıkhane ve müştemilat gibi bölümlerden oluşuyor. 

Planlarını kendisinin çizdiği bina Fransız mimarisinden izler taşırken, yapı malzemelerinin birçoğu yurt dışından getirildi.

Osman Hamdi Bey yazlarını geçirdiği bu binada önemli resimlerini yapmıştır. Özellikle Kaplumbağa Terbiyecisi adlı eseri, tüm dünyada ilgi çekmiş ve yüksek rakamlarla alıcı bulmuştur.