Levent Altun yazdı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na göre memlekette kriz yok!

Şaka gibi ama gerçek!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ekonomik krizle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ne gibi önlemler ve yaptırımlar uyguladığını soruyor.

Karaosmanoğlu bunun üzerine gülerek, “Kriz sizin kafanızda. Kriz falan yok” şeklinde cevap veriyor.

Başkan Karaosmanoğlu’nun ‘kriz yok’ açıklamasına kendisi açısından hak vermek lazım.

Çünkü krizi hissedecek bir konumda değil. Eminim ki markete gidip alışveriş yapmıyordur.

Yapsa bile ürünlerdeki fiyat artışını fark etmiyordur.

Özel aracıyla benzin alırken, daha önce 100 liralık aldığı benzinle şu anda alacağı 100 liralık benzinin aynı litrede olmayacağını hesaplamıyordur bile. …

Dövizdeki artışa bağlı olarak temel gıda ürünlerinden temizlik ürünlerine, temel gıda ürünlerinden bebek mamasına kadar hemen her şeye zam geldi.

Bu artışların birçoğu ise döviz artışına bağlı olarak değil, döviz artışını bahane ederek yapıldı. Marketten 51 liraya aldığı bebek mamasını bir hafta sonra 72 liraya alan vatandaşa göre kriz vardır.

Eti, sütü, peyniri, temizlik malzemelerini, tuvalet kağıdını bile her markete gittiğinde bir öncekinden daha fazla fiyat ödeyerek alan vatandaşa göre kriz vardır.

Bir ton gazete kağıdına 450 dolar öderken, bugün 800 dolar ödemek zorunda kalan gazetecilere göre de kriz vardır. Avrasya Tüneli’nden 13 liraya geçerken bugün 23 liraya geçen sürücüler için de kriz vardır.

Açlık sınırı 2 bin 164 lira, asgari ücret ise 1600 lira. İnsanlar mutfağındaki temel besin maddelerini bile karşılayamaz duruma geldi. … Krizden korkmak mı gerekiyor, elbette hayır! Ama kabul etmemek ve yok saymak, gerçeği inkar etmek demektir.

Krizi bizzat yaşayan vatandaşla dalga geçmek demektir. Krize karşı yapılması gerekenler de bellidir.

En önemlisi tasarruf tedbirleri uygulamak, gereksiz harcamaları ortadan kaldırmak, krizi tetikleyen ithal ürünler yerine yerli ve milli üretimi destekleyerek ekonomiyi dışa bağımlı olmaktan kurtarmaktır.

Geçtiğimiz hafta Darıca belediye başkanı Şükrü Karabacak bir basın toplantısı düzenleyerek, bu yıl yapılacak olan maratonu iptal ettiğini açıkladı. Gerekçe olarak da tasarruf tedbirlerini gösterdi. Başkan Karabacak’ın gördüğü, Başkan Karaosmanoğlu’nun göremediği şey ekonomideki kriz değil mi?

Kocaeli büyükşehir belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi. B

una rağmen ‘kriz yok’ diyerek hiçbir tasarruf yapılmaması bu kentin geleceğini karanlığa teslim etmekten başka bir şey değildir.