FENİŞ işçisi Nizamettin için yürüdü

  • 2013-11-12 02:26:14 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
FENİŞ işçisi Nizamettin için yürüdü

 

Kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacaklarını alamadıkları gerekçesiyle 67 gündür işyerinde eylemde bulunan FENİŞ Alüminyum  A.Ş işçileri seslerini duyurabilmek ve Cumartesi günü inşaattan düşme sonucu hayatını kaybeden arkadaşları Nizamettin Önelge için fabrikadan Gebze Meydana yürüyüş düzenledi basın açıklaması yaptı.

 

Çelik İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç ve yaklaşık 250 kişi, eylemde bulundukları Beylikbağı Mahallesi İstanbul Caddesi üzerinde yer alan fabrikadan yürüyüşe geçti. Ellerinde pankartlarla cadde boyunca işveren ve hükümet aleyhinde sloganlarla yürüyen gruba cadde boyunca ev ve işyerlerinden de destek geldi. Kent meydanına gelen grup burada geçtiğimiz gün İstanbul Sultanbeyli’de yevmiyeli olarak çalıştığı inşaattan düşme sonucu hayatını kaybeden arkadaşları Nizamettin Önelge için önce oturma eylemi ardından bir dakikalı saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Çelik İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç basın açıklamasında bulundu.

 

Koç açıklamasında şunları söyledi; ‘ 638 arkadaşımız 9 Eylül 2013 tarihinden bu yana Kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacakları için eylemde. Alacaklarımızın tespitini yaptırmamıza, fabrika binasına ve makinalara haciz işlemlerini yaptırmamıza rağmen bankaların ilk alacaklı pozisyonda olması nedeniyle alacaklarımızın garantisi yok. Biz inatla ve inançla haklarımızı almak için fabrikayı işgal ederek hak mücadelemizi onurlu bir şekilde sürdürüyoruz.  Kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacaklarımızı alamadan olumsuz koşullarda hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Fabrika çalışanı arkadaşımız Nizamettin Önelge yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntıları göğüsleyebilmek için inşaatlarda yevmiyeci olarak işe başlamış ve yaşadığı talihsiz kazadan dolayı hayatını kaybetmiştir. Kamuoyunun ve Nizamettin kardeşimizin manevi huzurunda söz veriyoruz. Bu haklı mücadelemiz zaferle sonuçlanana kadar direnişimizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve kazanacağız.’’

 

İşçiler bası açıklamasının ardından nöbet tutmak için fabrikaya geri döndüler.