Hani denize gram kanalizasyon akmayacaktı!

  • 2018-08-16 08:20:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hani denize gram kanalizasyon akmayacaktı!

Dün törenle açılan Gebze - Darıca Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi daha ilk günden hayal kırıklığı yarattı.  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun denize gram atık akmayacak sözünü vermesine karşılık Darıca sahilleri bugün yine lağım atıklarıyla doldu.

Gebze - Darıca Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi dün protokol üyelerinin de katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açılmıştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, törende yaptığı konuşmada artık denize gram atık verilmeyeceğini belirterek; 2016’da başlayıp bugün devreye aldık. Kirli suları arıtma, çevre yönüyle Almanya’nın, İngiltere’nin ve bütün Avrupa ülkelerinin önündeyiz. Bu başarı halkımıza aittir. Eteklerden kotu düşük yerlerde pis su akıyordu. Artık bugün itibariyle İzmit Körfezi’ne bir gram atık su ne sanayiden ne evlerden ne ticarethanelerden akmayacak. Gebze’de de, Darıca’da da Eskihisar’da da artık rahatlıkla denize girebiliriz” şeklinde konuşmuştu. Arıtma tesisinin devreye alınması bölge halkında memnuniyet yaratırken bugün yaşanan manzara tepkilere neden oldu. Sabah saatlerinde balık tutmak, yürüyüş yapmak için Darıca sahiline inen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şok oldular. Dere gibi akan kanalizasyonun denizi kahverengi bir görüntüye dönüşmesine neden olmasına tepki gösteren vatandaşlar arıtmanın çaılışıp çalışmadığını merak ettiklerini ifade ettiler.