Flormar işçilerine feminist kadınlardan destek

  • 2018-06-09 01:15:33 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Flormar işçilerine feminist kadınlardan destek

Gebze’de kozmetik ürünleri üreten Flormar firmasının işten çıkardığı kadın çalışanlara destek olmak amacıyla İstanbul’dan bir grup feminist kadın destek ziyaretinde bulundu.

Otobüslerle Gebze’ye gelen yaklaşık 100 feminist kadın Gebze şehir merkezinde inerek sloganlar atarak yürümeye başladı.

Emniyet yetkililerinin kontrolünde  Atatürk Caddesi’nde yürüyen feminist grup, ‘Flormar işçisi yalnız değildir”, ‘Yaşasın kadın dayanışmamız’ şeklinde sloganlar attılar.

Daha sonra Atatürk Caddesi’nde toplanarak basın açıklaması yapan feminist kadınlar, Flormar ürünlerini boykot ettiklerini açıkladılar.

Yapılan açıklamada, “Flormar yakın zamanda yükselen "güçlü kadın" imajını pazarlayan reklamlara katılarak "biz istersek yaparız" sloganını ön plana çıkarıyor. Bu ikiyüzlü söylemin ardında ise kadın işçilere eşitsiz, düşük ücret ve sendikalaştığı anda da işten çıkarma var! Hem bizlerin emeğini sömürüp, rahatça işten atmanıza hem de ardından bizlere ürünlerinizi pazarlamanıza izin vermeyeceğiz. Talepler karşılanana kadar Flormar'ın %51 haklarını satın almış olan Yves Rocher ve Flormar ürünlerini boykot edeceğiz” denildi.

Daha sonra ise hep birlikte bir düğün salonunda toplanıldı. Feminist gruplar ve Flormar işçileri halay çekerek, slogan atarak ve görüşlerini ifade ederek dayanışma sergilediler.

 

AKYÜZ:”MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

 

Petrol İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz de yaptığı konuşmada,  Flormar işvereninin haksız ve hukuksuz uygulamalarda bulunduğunu belirterek, “Firmada sendikal hakkımızı elde etmemize rağmen üyelerimiz bu nedenle işten çıkarılmakta ve hakları verilmemektedir. Flormar fabrikasının önündeki eylemimiz ve haklı mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.