İş kazalarında ürküten rakam

  • 2013-11-09 12:37:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İş kazalarında ürküten rakam

Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, SGK verilerine göre, son on yılda 11 bin işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi. Kaya, “Yüksekte Çalışma” taşıdığı riskler açısından bağımsız olarak ele alınıp, özel mevzuatlar ve standartlarla yönetilmektedir. Ülkemizde de bu konunun özel olarak ele alınması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yüksekte çalışmanın gereklerine dikkat çekmek ve yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği politikalarının gelişimine katkı sunmak için düzenlenen Kaya Grubu’nun ana sponsorluğu ve Altek Endüstriyel Yapı Market’in gümüş sponsorluğunu üstlendiği 6. İGY-İş, Güvenlik, Yaşam Zirvesi Adana HiltonSa Oteli’nde gerçekleşti. Zirve, Türkiye’de ve dünyada yüksekte çalışma gerektiren tüm sektörlerin işverenlerini, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarını, işyeri hekimlerini, akademisyenleri, sivil toplum örgütü yöneticilerini bir araya getirdi.

Açılış konuşmasında SGK verilerine göre, son on yılda 11 bin işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini ifade eden Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, “Bu her yıl yaklaşık 1.100 işçinin ölmesi anlamına geliyor. Yani günde ortalama dört işçi iş kazaları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Türkiye’de en fazla işçi ölümü ve iş kazalarının üçte biri; inşaat sektöründe yüksekte yapılan çalışmalarda meydana geliyor. Bu sebeple birçok ülkede, “Yüksekte Çalışma” taşıdığı riskler açısından bağımsız olarak ele alınıp, özel mevzuatlar ve standartlarla yönetilmelidir” diye konuştu.

Daha sonra ise, Kaya Training Yüksekte Çalışma ve Kurtarma Eğitmenleri Ali Rıza Ceyhan ve Ahmet Yılmaz tarafından, Yüksekte Çalışmanın Temel Prensipleri ve Yüksekte Kurtarma ile ilgili uygulamalı olarak sunum gerçekleştirdi.