Türkan Dereli İspanya’da

  • 2018-06-05 10:39:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Türkan Dereli İspanya’da

İzmit Türkan Dereli İlkokulu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik  Programları Başkanlığı tarafından onaylanan Erasmus + programı Ana Eylem 2 Okullar Arası Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA219) faaliyeti kapsamında yürütmekte olduğu, Avrupa Birliği projesinin ikinci öğrenci değişimi faaliyetini  İspanya’nın Pinoso- Alicante şehrinde gerçekleştirdi.

 2016-1-RO01-KA219-024443-5 numaralı ve “Healthy Eating Active Living” başlıklı  altı ortaklı (Türkiye, Polonya, Yunanistan, Romanya, İtalya ve İspanya) projenin ikinci öğrenci değişimi faaliyetine proje koordinatörü Recai TAŞ ve Sınıf Öğretmeni Tülay Pişkin ile 6 öğrenci katıldı.

 İspanya’nın  Pinoso - Alicante şehrinde yer alan proje ortağı  C.P. SANTA CATALINA okulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen faaliyetlerde, öğretmen ve öğrenciler, eğitim-öğretimde verimliliğin arttırılması konusunda sağlıklı yaşam farkındalığı ve öğrencileri sportif faaliyetlere yönlendirme bilinci oluşturmanın yanı sıra, düzenlenen gezilerle tarihi ve kültürel konularda bilgilerini güncelleme ve yeni bilgiler edinme fırsatı yakaladılar.

 Proje Koordinatörü Recai TAŞ; projenin ilk yılının paydaşlarımızla birlikte öğrencilerimizde sağlıklı beslenme alışkanlığı, ikinci yılı ise aktif yaşamı destekleme üzerine kurgulandığını ifade ederek günümüzün sağlık sorunu haline gelen obezite ile mücadele konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca bu doğrultuda 6 ülkeden 42 öğrenci ve 14 öğretmenin katılımları ile birlikte 5 gün süren ve hafta boyunca projenin konusu doğrultusunda aktif yaşamın önemi konusunda öğrencilerin “Game Festival – Oyun Festivali” adı altında geleneksel çocuk oyunlarını ve ev sahibi ülke tarafından organize edilen su sporları aktivitelerini büyük bir coşku ve heyecanla sergilediklerini söyledi.