Veli-Der'den MEB'e tepki

  • 2018-05-31 11:45:11 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Veli-Der'den MEB'e tepki

Öğrenci Veli Derneği Kocaeli Şubesi tarafından MEB'in açıkladığı nitelikli liseler sınırlamasına tepki olarak İnsan Hakları Parkı (Sabri Yalım Parkı)'nda bir günlük imza kampanyası gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksel Yılmaz yaptı. CHP Kocaeli 12. Sıra Milletvekili Adayı Tuğman Kayalı, ilçe Başkan yardımcıları Veli-Der Yönetim Kurulu Üyesi CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Beyhan Korkmaz, Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, Eğitim İş Kocaeli Şube eski Başkanı Bilal Şener ve dernek üyeleri katılım sağladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bize rağmen, bize sorulmadan eğitim sisteminin, çocuklarımızın ve memleketin geleceğinin yap-boz tahtasına çevrilmesine ‘Artık Yeter’ diyoruz. Devlet okullarına bütçe değil, özel okullara milyonlarca teşvik ayrılmasına, laik ve bilimsel eğitimin yok edilmesine artık yeter diyoruz. Hangi ülkede 1 milyon 200 bin çocuğun geleceği hakkında 1 gün içinde karar verilebilir? Sınava 1 gün kalmasına rağmen nasıl olur da sınav öncesi yerleştirme kılavuzu açıklanmayabilir? Bugün Veli-Der olarak Türkiye’nin her yerinde sokaktayız, eylemdeyiz. MEB ve yetkililere sesleniyoruz, iyi bilsinler ki çocuklarımız sahipsiz değildir.

Bu sınav sistemi, çocuklarımızın tercihlerini yok sayan, istemedikleri okul türlerine gitmeye zorlayacak bir sistemdir. Çocuklarımızı karanlık bir tablo beklemektedir. Çocuklarımızın 9 okul arasından 5 okulu tercih etmeye zorlanmasına karşı çıkalım. Ortaokullarda liselerin adres bölgesi üzerinden eşleştirilmesine karşı çıkalım. Her çocuk değerlidir ve her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır diyelim. Çocuklarımız için geleceğimiz için ses olalım, çığlık olalım.”