Müteahhitlere peşkeş mi çekildi!

  • 2018-05-24 08:21:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Müteahhitlere peşkeş mi çekildi!

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesindeki yatırımların tamamen müteahhitlere peşkeş çekildiğiileri sürüldü.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li meclis üyesi Dilek Tan meclis toplantısında zehir zemberek açıklamalara damgasını vurdu. İSU bütçe kesin hesabı ile ilgili konuşan Meclis Üyesi Tan, yatırımların tamamen müteahhitlere peşkeş çekildiğini ileri sürdü.

Konuşmasında İSU da taşeron zihniyetinin devam ettiğini yatırım adı altında firmaların kollandığını iddia eden Dilek Tan konuşmasında şu görüşlere yer verdi;’’Öncelikle 2017 yılı İSU bütçe kesin hesabında yapılan harcamaların Kocaeli halkı adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

İSU kurumumuzun işlet ve yatırım politikalarını göz önünde bulundurularak Gelir ve Gider harcamaları esas alınarak birkaç konuya değineceğim.

2017 yılı için 830.665.000 TL gider bütçesi ön görülmüş, ön görülen rakamın tamamı neredeyse harcanmıştır. Harcama kalemlerine baktığımızda maalesef ki yine Mal ve Hizmet alımı adı altında Taşeron zihniyeti İsu da devam etmektedir. Taşeronlaşma zihniyetini kabul edemeyiz.

İsu ‘nun tek sevindirici tarafı 2016 yılına ait indirimli orana tabi işlemlere ilişkin oluşan KDV iadesi olup, 2017 yılı vergi ödemeleri için mahsuplaşma durumudur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına yapımları devam eden dere ıslahları, yağmur suyu yatırımları ve işletilmesi ilgili işlemleri yine karşımıza yandaş TAŞERON ları koruyup kollamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu rakamlar üzerinde örnekleyecek olursak;

2017 yılı Mal ve Hizmet Alım Giderleri Ödeneği: 271.030.910,50 TL

2017 yılı Mal ve Hizmet Alım Gideri Harcama Top: 262.105.629,61 TL neredeyse tamamı müteahhitlere peşkeş çekilmiş.

Hizmet Alımları Adı Altında Diğer hizmet alımları 56.894.075,71 TL sonuç ortada.

Yasal Mevzuatlar kılıfına uydurularak harika bir tablo karşımıza çıkarılmaktadır.

Yatırım adı altında firmalar kollanmaktadır. Oysaki sahada gerçekler sizin bizlere çizdiği tablo gibi tozpembe değildir. Saha da gerçek olmayan konuların başında kadroya alınmayan personeller ( ilçeler de sayaç okuma elemanları gibi) , müteahhitlerin umursamayan tavırları sebebiyle iskanı olmayan yapıların abonelik bedellerinin çok yüksek olması. Binaların Yola cephe hesaplamaları gibi saçma sapan uygulama ile vatandaş mağduriyetleri, yap devret işlet bana göre işletememe modelleri sebebiyle bitmeyen caddeler ve sokaklardaki çalışmalar.

İSU kamu kurumu olmasına rağmen ticari işletme zihniyetinden vazgeçmelidir. Su hayattır sloganı harika bir ifade olmasına ilişkin anlayışınız bununla bağdaşmamaktadır. Vatandaşlardan alınan yüksek bedelli atık su bedeli, kanalizasyon bakım ücretleri, danışmanlık bedelleri, laboratuvar ve analiz ücretleri saymış olduğum bedellerin yüksek oluşu vatandaş mağduriyetine sebebiyet vermektedir. İSU kamu kuruşudur; yüksek kar güden ticari işletme değildir. Bunun tek açıklaması vardır; TAŞERON’ ları koruyup kollamaktan başka anlam ifade etmiyor.

Bakın arkadaşlar Ulu Önder Mustafa Kemal  ATATÜRK ‘ün

Millete efendilik yoktur.Hizmet Vardır .

Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. Sözü çok açık ifade ediyor. Bir Büyükşehir de kentin ihtiyaçlarına en güzel şekilde karşılayıp, şehrimize gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha ileri ve daha modern bir getirmek amacınız olmalıdır. 2004 yılından beri kentin yönetimi sizlerdedir. Su insan ve çevre için ne denli önemli olduğunu suyun ise korunması gereken, kontrol altına alınması ve doğru yönetilmesi gereken son derece önemli bir unsurdur. Yaptığımız eleştirilere karşılığınız halkın iradesi diyerek çok büyük başarıya imza attığınızı ifade ediyorsunuz. 7 gün 24 saat esasına göre hizmet anlayışınız maalesef ki sadece reklamlardan ibarettir. Bu kent ile ilgili sorunları dile getirdiğimiz de Yuvacık Barajı karşımıza çıkarıyorsunuz. Sefa Sirmen in Yap işlet Devret modeli ile yaptırdığı Yuvacık sizlerin dilinden düşmüyor. Büyükşehir belediyemizin uğraşları yeni bir baraj kazandırmaktı. Çok uğraşlarınız sonucu Namazgah Barajı 25 milyon metreküp kapasiteli yapımı hayli zor olarak faaliyete geçti. Barajı yapan firma İMA İnşaat barajın % 33 tamamladı ve ne hikmetse iflasını istedi. Kamu  İhale Kanuna göre; eğer belediye ihalesine giriyorsanız leasing kullanmanız yasa gereği yasak. Ancak ihaleyi kazanan firma İMA İnşaat bir yolunu nasıl bulduysa bu baraj yapım işinde kullanılacak ekipmanlar ve makinalar için leasing kullanmış. Sonra bunun üzerine yeniden ihale yapıldı. İmdadımıza Ankaralı bir firma yetişti. Gecikmeli de olsa baraj tamamlandı. Ancak namazgah barajımız bir türlü tam kapasiteli çalışmadı. Neden biliyor musunuz? İflas ını isteyen firma hacizlerle boğuştuğu için dolayısıyla bankaya olan borcu sebebiyle makinalara haciz konulmuş. Bazı makinalar bu sebeble çalıştırılmadığı için baraj tam kapasite faaliyette değil. Arkadaşlar sürekli Yuvacık barajı dilinizden düşmüyor ya Namazgah barajının hacizleri acaba ne zaman dilinize düşecek. Şimdi sormak istiyorum çizilen tablo doğru harcama yaptığınızı mı gösteriyor ? Büyük büyük harcamalar yapmak sizlerin doğru bir bütçe ve hizmet yaptığınız anlamı taşımamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisinin meclis üyeleri olarak Kocaeli halkına ait olan parayı biz çok güzel TAŞERON lara teslim ettik sizde gelin buna ortak olun anlayışınızı benimsemediğimiz için haklı gerekçelerimiz sebebiyle muhalefet ediyoruz. ‘’