TMMOB, hükümete bağlanıyor!

  • 2013-11-07 01:10:19 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
TMMOB, hükümete bağlanıyor!

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Orman Mühendisleri Odası'nın idari ve mali denetimi Bakanlar Kurulu kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredildi. 11 odanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanması için de çalışma başlatıldı.

 

Birgün gazetesinden Doğu Eroğlu'nun haberine göre bugün Resmi Gazete 'de yayınlanan kararla Orman Mühendisleri Odası'nın idari ve mali denetimi Bakanlar Kurulu kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise 11 meslek odasının idari ve mali denetim yetkisinin kendisine bağlanması için kararname çıkarttı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar imzalı kararnamenin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesi halinde, TMMOB’ye bağlı 24 meslek odasının 12’si hükümetin kontrolüne geçmiş olacak.

 

Resmi Gazete’de bugün yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimi, 6235 sayılı TMMOB Kanunu’nun ek 3’üncü maddesine dayanılarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlandı. Kararda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 26 Eylül 2013 tarihli yazısı işaret edildi.

 

11 ODA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA

 

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçti. Orman Mühendisleri Odası’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanması kararının kesinleşmesiyle birlikte Başbakanlığa bir kararname gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB’ye bağlı 11 meslek odasının idari ve mali denetiminin kendilerine bağlanmasını talep etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın idari ve mali denetimini üstlenmek istediği odalar arasında Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası bulunuyor.