Kocaeli Kitap Fuarı 10. Kez kapılarını açıyor

  • 2018-05-02 09:22:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kocaeli Kitap Fuarı 10. Kez kapılarını açıyor

 Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 10. kez kapılarını açıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, düzenlenen basın toplantısında 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Genel Sekreter Bayram’a basın toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Genel Sekreter yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, Kocaeli Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Sezgin Özkarayel ve Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Akman eşlik etti. 

 KİTAP FUARI 10 YAŞINDA

Yazarlarla okurları buluşturan Türkiye’nin en büyük kitap fuarı Kocaeli Kitap Fuarı; bu yıl 10. kez kapılarını açıyor. 9 yılda 3 milyon 877 bin kişinin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı, 10 yaşını sürpriz etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 05-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Kocaeli Kitap Fuarı’nda 470 yayınevi, 650’den fazla söyleşi, panel ve imza etkinliğiyle milyonlarca kitap, okurları bekliyor. 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yıl ki teması ‘’Çocuk Edebiyatı’’ olarak belirlendi. Çocuk edebiyatı yazarı ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in onur konuğu olacağı kitap fuarı, 9 gün boyunca 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak. 

 470 YAYINEVİ, 650’DEN FAZLA ETKİNLİK

Bu yılki fuara aralarında Kahraman Tazeoğlu, Aşkım Kapışmak, Sinan Yağmur, Süleyman Özışık, Nevzat Tarhan, Hayati İnanç, Ahmet Ümit, Şermin Yaşar, Yusuf Kaplan, Banu Avar, Tarık Tufan, Ahmet Taşgetiren, Buket Uzuner, Ömer Tuğrul İnançer, Mustafa Tatçı, Serdar Tuncer, Sultan Tarlacı, Aret Vartanyan, Sinan Yağmur, Erol Erdoğan, H. Salih Zengin, Nihat Vuran ve Ayşe Kulin gibi isimlerin yer aldığı yüzlerce yazar, söyleşi ve imza günleriyle katılacak. Türkiye’ye tarihi sevdiren isimler olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Talha Uğurluel ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil gibi isimler de fuarda yerini alacak. Sunay Akın da yine o güzel anlatımıyla fuara katılanları geçmişin koridorlarında yolculuğa çıkaracak. Onlarca yayınevi, stantlar ve sahaflar da fuarda yerini alacak.

 ARTIK BİR KLASİK; AĞAÇLAR KİTAP AÇTI

Her yıl olduğu gibi bu yılda İzmit Yürüyüş Yolu’nda ağaçlar kitap açacak. Artık klasikler arasına giren bu etkinliğimizde 4 Mayıs Cuma sabahı yürüyüş Yolu boyunca tüm ağaçlar kitap açacak.  Sabah işine giden vatandaşlarımız ve okula giden öğrenciler, ağaç dallarından binlerce kitabı heyecanla toplayacak. Sabahın o erken saatlerinde Yürüyüş Yolu’nu dolduran kitapseverlerin Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilk kitabı toplamasıyla vereceği startı beklerken ki o heyecanlarını görmek dünyaya bedel.

  TELEVİZYONLARDAN TANIDIĞIMIZ İSİMLER

10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda televizyonlardan tanıdığımız simalar da yerini alacak. ‘’Televizyon Söyleşileri’’ kapsamında CNN Türk ekranlarından tanıdığımız Deniz Bayramoğlu, 7 Mayıs pazartesi günü saat 17.00’de ‘’TV’de Ne Konuşuyoruz, Neleri Merak ediyoruz’’ başlıklı söyleşisinde ekrandaki tecrübelerini paylaşacak. ‘’Habercinin Heybesinden Çıkan Söyleşiler’’ başlığı altında ise Cem Seymen 13 Mayıs Pazar günü saat 13.00’te ‘’Başka Bir Dünya Nasıl Mümkün?’’ konulu bir söyleşi yapacak. Basın dünyasından fuara katılacak isimler bu kadar değil. Gazeteci-televizyoncu Nevzat Çiçek 9 Mayıs Çarşamba günü saat 12.00’de ‘’Değişen Dengeler ve Ortadoğu’’ konulu söyleşisiyle, Erem Şentürk 11 Mayıs Cuma günü saat 16.00’da ‘’Gavur Bizden Ne İstiyor?’’ söyleşisiyle, TRT’de program yapan Hollandalı Wılco Wan Herpen 11 Mayıs Cuma günü saat 18.00’de ‘’Modern Evliya Çelebi’nin Türkiye ve Yemek Notları’’ söyleşisiyle, gazeteci yazar Esra Elönü 12 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te ‘’Arafta Sorular’’ söyleşisiyle, CNN Türk ekranlarından tanıdığımız Hakan Çelik 12 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da ‘’Değişen Dünya, Değişen Türkiye’’ söyleşisiyle fuara katılacak. 

    Kocaeli Kitap Fuarı’nda spor da unutulmadı. TRT ekranlarının sevilen futbol spikerlerinden Erdoğan Arıkan ile Kocaeli bölgesinin eski hakemlerinden Mustafa Çulcu, 13 Mayıs Pazar günü saat 12.00’de sporseverlerin karşısında olacak. Kılavuz Gençlik Sahnesi’ndeki söyleşinin konusu ‘’Spor Gündemi’’ olacak.

 FARKINDALIK ETKİNLİĞİ; ’’SESSİZLİKTE DİYALOG’’

5 Mayıs Cumartesi sabahı kapılarını açacak olan kitap fuarımızda yazarlar ve söyleşilerin yanı sıra farklı etkinlikler de kitap tutkunlarını bekliyor. Geçen yıl görme engelli vatandaşlarımız için farkındalık oluşturması amacıyla düzenlediğimiz ‘’Karanlıkta Diyalog’’ alanı çok dikkat çekmişti. Bu yıl kitap fuarımızda işitme engelliler için ‘’Sessizlikte Diyalog’’ etkinliği gerçekleştirilecek. Sessizlikte Diyalog Sergisi’nde özel bir alanda işitme engelli rehberlerinizle tamamen sessiz bir ortamda sözsüz iletişimi keşfedeceksiniz. Empati kurma yeteneğinizle birlikte farkındalığınızın da artmasını sağlayacak bu sergi, hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en olağanüstü deneyimlerden biri olacak!

  BEN OKUDUM SEN DE OKU

Hediyeleşmek, beğendiğini paylaşmak, bilinenin bilinmesini öğrenilenin öğrenilmesini istemek yaşadığımız bu toprakların kültüründe vardır. Halk Üniversitesi KO-MEK'te bu fikirle yola çıkan kursiyerlerin ve personelin öncülüğünde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Ben okudum sen de oku!" diyen herkesin katılımıyla "Büyük kitap değişim" projesi düzenliyor. Kitap Fuarı’na katılan herkes, KO-MEK standında en beğendikleri 3 kitabı rastgele belirlenen bir başka okurun 3 kitabı ile değiştirebilecek. Böylece kitapseverlerin kendi okudukları ve beğendikleri kitapları, başka bir okurun kitapları ile değişerek; farklı kitapların okunması, kitap okuma bilincinin geliştirilmesi, sosyal birlikteliğin sağlanması ve farklı dünyaların keşfedilmesi amaçlanıyor.

 KİTAP KAPMACA OYUNU

En bilinen sokak oyunlarından birisi de mendil kapmaca oyunudur. Çocuklarımız da kitap fuarında bu oyunu oynayacak ama bir farkla; bu kez mendil değil kitap kapmak için. Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki kitap kapmaca oyununu Milli Eğitim’e bağlı okullardan gelen öğrenciler oynayacak. Üstelik hakemler eşliğinde yarışacaklar. Ve kazanların ödülü elbette yine kitap olacak. 

 ÇOCUKLARIMIZ KO-MEK’E EMANET

Fuar alanından çocuklarımızla anne babalarının rahat etmesi için her şey düşünüldü. KO-MEK tarafından çocuk oyun alanı oluşturuldu. Burada çocuk oyun grupları, yüz boyama, masal okuma gibi etkinlikler yapılacak. Anne babalar 4-6 yaş arasındaki çocuklarını gönül rahatlığıyla bu alandaki görevlilerimize 1 saat boyunca bırakıp, Kitap Fuarı’nı rahatça dolaşabilecek. Ayrıca annelerin küçük çocuklarına gerekli bakımlarını yapabilmeleri için özel alanlar oluşturuldu.

 

KILAVUZ GENÇLİK SAHNESİ

Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde de fuara renk katacak etkinlikler olacak. 8 Mayıs Salı günü saat 18.00’de Gebze Teknik ve Kocaeli üniversitelerinde bu sene eğitim hayatını tamamlayacak olan yabancı öğrenciler için Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Programı düzenlenecek. Kitap Fuarı öncesinde düzenlenen “Okudukça Güzelleşecek Dünya Kitap Okuma Yarışması’’nın ödül töreni de 10 Mayıs Perşembe günü saat 17.00’de olacak. Yarışmaya 1.595 öğrenci başvurmuştu. Aynı gün saat 19.00’da ise yine Akademi Lise bünyesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Yazarlık Okulu’nun mezuniyet töreni yapılacak. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içinde Kocaeli genelindeki lise öğrencileri arasında Kudüs’te yaşananlara karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla ‘’Kudüs’e Mektup Yarışması’’ yapılmıştı.  Yarışmanın finali de Kitap Fuarı’nda gerçekleşecek. Bilgievlerimiz ise Anne Okulu Mezuniyet Töreni ve Kitap Kurtları Final programıyla fuarda olacak.