Gebze'de 1 Mayıs coşkusu

  • 2018-05-01 10:30:03 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'de 1 Mayıs coşkusu

1 Mayıs İşçi Bayramı, Gebze’de büyük bir coşku ve katılımla kutlandı.

Gebze Sendikalar Birliği öncülüğünde düzenlenen kutlama etkinlikleri, Gebze’nin Osman Yılmaz Mahallesi Trafo meydanında başladı. Binlerce işçi sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlarken, saat 10.00’de toplu bir şekilde kortej eşliğinde Gebze Kent meydanına doğru yürümeye başladılar.

 

BİNLERCE İŞÇİ YÜRÜDÜ

 

1 Mayıs için emniyet ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, trafo meydanından Gebze kent meydanına kadar yaklaşık 2 kilometre uzunluktaki caddeyi sloganlarla yürüdüler.

Emniyet ekipleri Gebze’nin ana cadde ve sokaklarında büyük güvenlik önlemleri aldı. Cumhuriyet Meydanı’na giriş yapılan tüm sokak ve caddelerde vatandaşlar tek tek arandıktan sonra içeri alındı.

 

KALEMLERİ İLE GİREMEDİLER

 

Yürüyüş boyunca emniyet ekipleri korteje eşlik etti. Bazı vatandaşların üzerindeki kalemler de toplandı. Kalemlerini vermek istemeyen vatandaşlar içeri alınmadı. Bu duruma vatandaşlar tepki gösterdiler.

 

BÜYÜK COŞKU VE KATILIM

 

1 Mayıs İşçi bayramına Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı sendikaların temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, fabrika işçileri, emekli-işçi-memur temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Çocuklar ve kadınların da yoğun katılım gösterdiği 1 Mayıs kutlamalarına davul-zurna, marş ve şarkılar da eşlik etti.

 

BİRLİĞİMİZİ KİMSE BÖLEMEZ

Aynı zamanda Gebze Sendikalar Birliği Dönem Başkanı olan Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “İnsanca bir yaşam ve güzel bir gelecek isteyenler eşitlik demokrasi ve barıştan yana olanların 1 Mayıs işçi bayramı kutlu olsun. Emeğin ve emekçilerin birliğini Gebze’de tüm Türkiye’ye örnek olarak sağduyu içinde sağlamayı başardık, bu birliğimizi kimse bozamaz” diye konuştu.

İşçi sınıfının büyük bir cendere içine sokulduğunu belirten Akyüz, ”İnsanca yaşamak için ürettiğimiz değerlerden adil pay almak istiyoruz. Demokratik bir ülkede eşit yurttaşlar olarak yaşamak, grev ve örgütlenme hakkımızı istiyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak ve hastalanmak istemiyoruz. Güvencesiz ve taşeron olarak çalışmak istemiyoruz” diye konuştu.