Levent Altun yazdı

  • 2018-04-07 09:41:47 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Lise yıllarından yani matematik öğretmenliğinden bu yana tanıyorum Nail Çiler’i. Kırtasiye, dershane, otomotiv sektörü derken dünün Nail Çiler’inin bugünün Nail Çiler’i olmaya başladığı tarihi dönüm noktası Gebze Ticaret Odası başkanlığını İbrahim Başaran’dan devraldığı seçimlerdi.

Gebze Ticaret Odası’nın ilk ve kurucu başkanı olan İbrahim Başaran’a karşı ‘Değişim Grubu’ olarak yola çıktığı ekip arkadaşlarıyla seçimi kazandığında Gebze Ticaret Odası’nın üye sayısı henüz 9 bin civarındaydı.

Nail Çiler’in seçimi kazanması için çevresindeki gönüllü ordusunun adeta arı gibi çalıştığını dün gibi hatırlıyorum.

Değişimi ilk başlattığında değişenin sadece başkanlık olmadığını kısa sürede tüm Türkiye’ye göstermeye başladı.

Gebze Ticaret Odası’nın sadece bir Oda olmadığı gerçeğini de…

Nail Çiler yaptığı çalışmalarla Gebze Ticaret odasını sadece Gebze’de değil tüm Türkiye’de adeta bir marka haline getirdi.

Elbette bu durum hiç kimsenin gözünden ve dikkatinden kaçmıyordu. O dönemler memlekette FETÖ adeta örümcek ağı gibi bütün kurumları ele geçirme çabasındaydı.

Bir çoğunu da başarmışlardı.

FETÖ’nün ele geçiremediği çok az kuruluş kalmıştı. Birisi Fenerbahçe, diğeri Gebze Ticaret odası.

Birine şike kumpası kurdular.

Nail Çiler’i başkanlıktan indirmek için de her şeyi yaptılar. Nail Çiler ne liste baskılarına boyun eğdi ne de haksız seçim propagandalarına.

Ezici bir çoğunlukla seçimi kazanarak ikinci kez başkan olduğunda o dönemin gücünü de parçalayarak önemli bir iş başarmıştı.

15 Temmuz’dan sonra ise Gebze Ticaret Odası’ndaki FETÖ’cüleri de ayıklayarak bu önemli kurumu ayakta tutmayı başardı.

O zamanlar Gebze Ticaret Odasının üye sayısı 12 bin 500 civarındaydı.

Son iki seçimde iki büyük zafer kazanan Nail Çiler, üçüncü seçim döneminde doğal olarak rakipsiz kaldı!

Eğitim, öğrencilere burs, Gebze ve çevresindeki ilçelere 112 sağlık istasyonu, okul, ihtiyaç sahiplerine yardım, esnaf ve iş dünyasını yakından ilgilendiren onlarca proje, kredi imkanı, Gebze’nin ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarına yönelik çalışmalar, Gebze’nin üniversiteye kavuşması, Gebzespor’a destek ve en önemlisi de il olması gerekliliğini her platformda dile getirerek etkin çalışmalar yapması geçen süreçte son derece önemliydi.

Nail Çiler bir yandan Gebze Ticaret Odası’nı büyütüp marka haline getirdikçe kendisi de bir marka haline geldi.

Kim ne derse desin bu şehirde herkes biliyor ki Nail Çiler sadece Gebze Ticaret Odası başkanı değil.

Çünkü çok başarılı. Çok iyi. Çok çevresi ve çok seveni var. Kişiliği, insancıl yapısı, azim ve disiplinli çalışması, ekip ruhu…

Tüm siyasi partilerle diyaloğu iyi. Tüm sivil toplum kuruluşlarıyla uyumlu. Tüm bürokrasilerle, siyasetin önde gelen isimleriyle ilişkileri kuvvetli.

Herkesin merak ettiği tek şey, Nail Çiler’in ne istediği? Belediye başkanlığı mı, milletvekilliği mi, sanayi bakanlığı mı?

2019 yılı Nail Çiler’in hedeflerine yön vereceği tarih olacak. Bu yüzden Nail Çiler Gebze Ticaret Odası yönetimini çok iyi oluşturmalı.

Hem bölgeleri hem meslekleri çok iyi analiz ederek çok dengeli bir yönetim kurulu oluşturmalı. Meclis listesinde çok önemli ve değerli isimler var. Ama iki tanesini yakından bildiğim için çok önemsiyorum.

Birisi, Çayırova’yı arkasına alan ve o bölgenin çok sevilen genç işadamı Baran Aydın. Diğeri de bizim meslekten, işini en iyi şekilde yapan Yunus Kahraman.

Bu iki ismin Gebze Ticaret odasının yarını için önemli olduğunu düşünüyorum. Çayırova’da 1500 civarında üye var ve bugüne kadar o bölgeden hiç yönetici olmamış. Çayırova’nın yok sayılmaması ve temsili adına Baran Aydın önemli. Aynı şekilde çağımız artık iletişim ve medya çağı. Bir gazetecinin yönetimde olması da hem Oda hem de Gebze adına önemli.