Ekmeğe zam geldi

  • 2013-11-04 03:11:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ekmeğe zam geldi

Fırıncılar Odası ekmeğin 1 TL olması için başvurdukları Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’nden onay aldı. ‘Fırıncılar perişan’ diyen Oda Başkanı Ali Sarı “Ekmek en geç yılbaşına kadar 1 TL olacak” dedi

Vatandaşın temel tüketim maddesi olan ekmek yılbaşına kadar zam gelecek. Oda Başkanı Ali Sarı “Zam kararı çıkmıştır. Uygulama tarihi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Zam tabi ki güzel bir kelime değildir. Fırıncı esnafı olarak zam yapmak derdinde değiliz. Girdilerimizin artmasından dolayı zam gelmektedir. İnsanların aklına un gelmektedir. Sadece un değildir” dedi.

 

HERŞEYE ZAM GELDİ

Sarı “Elektriğe yüzde 50 oranında zam gelmiştir. Son bir yılda olmuştur. Mazot ve benzin herkesin bildiği durum ortadadır. İşçi giderleri artmıştır. Una yüzde 25-30 oranında da zam gelmiştir. Una yapılan zamla alakalı ekmek zammı değildir. Doların yükselmesi sonrasında zamlar gelmiştir. Susamcı da zam yapmaya hazırlanmaktadır. 1320 dolardan geçen sene başlayan fiyatlar bu yıl 2220 dolardan başladı. Nisan 2014’e kadar kademeli olarak yüzde 50 zam gelecektir” diye konuştu.

 

ZAM KAÇINILMAZ OLDU

Susama gelecek olan zam sonrasında simide de zam gelebileceğini söyleyen Oda Başkanı Sarı “Bir ekmeğin gerçek maliyeti 830 kuruştur. Bayi kazanacak, fırıncı kazanacak bu mümkün değildir. Bugün bakıyorsunuz 10 TL’nin altında peynir yok. Zeytinin fiyatı herkes tarafından biliniyor. Yumurta 170 kuruştan 280 kuruş çıkmıştır. Bizde buna bağlı olarak ekmeğe zam kaçınılmaz oldu” şeklinde konuştu.

 

HER YERDE 1 TL

Sarı “İstanbul bir yıldır 1 TL, Adapazarı, Düzce, Bolu, Zonguldak 1 TL’den satılmaktadır. Yalova’da 90 kuruş bizi bekliyorlar zam yapmak için. Bu zamana kadar bekledik. 90 kuruş dedik mahkeme kararıyla 85 kuruş satılmaktadır. Fırıncı para kazanamıyor. Gerçek anlamda fırıncılar yapanlar zor durumdadır. Kapasitemizin altında çalışıyoruz. Esmer ekmek tebliği sonrasın da ekmek tüketimi düşmüştür” açıklamasında bulundu.

 

EKMEK TÜKEMİ DÜŞÜYOR

‘Eskiden 3-5 ekmek satardık’ diyen Sarı “Şimdi 1-2 ekmek alınmaktadır. 3-5 ekmek alan kalmamıştır. Ekmek tüketimi azalmıştır. AB standartlarına göre bir yılda insan 75-80 kilo ekmek tüketmektedir. Ülkemizde 2000’li yıllara kadar 150 kiloydu. Bu tarihten sonra tüketim oranı 100 kg kadar düştü. Hedef 70 kilodur. Önümüzde ki süreçte fırıncılık daha zor olacaktır. Fırın açılıma engel olunması gerekiyor. Hazırlanan yasa hemen yürürlüğe girmelidir” dedi.

 

KAPASİTE DÜŞÜK

Sarı “Kapasite kullanım oranı düşük olmasından dolayı zarar etmekteyiz. Bu olumsuz durumda fiyatlara yansımaktadır. Fırınlar yüzde 70-80 kapasite ile çalışmış olsa ekmek fiyatı 85 kuruş olmaya devam eder. Bizde zam yapmak istemeyiz. Kapasitemiz yükselmiş olsa fırıncılar zarar etmeyecektir. Kapasite yükselmiş olsa daha az masraf olacağından ekmek fiyatına zam yapılmaz. Burada günah fırıncının veya vatandaşın değildir” diye konuştu.

 

SINIRLAMA GETİRİLMELİ

Kocaeli’de sınırlama getirilmesi gerektiğini vurgulayan Sarı, “Bu yönde yasa çıkmalıdır. Federasyon nezdinde çalışıyoruz. İşler uzadıkça esnaf giderek dar boğaza girmektedir. Ekmekten para kazanamıyoruz. Fırıncı perişan durumundadır. Zam onaylandı. En geç yılbaşına kadar ekmek 1 TL olacaktır” açıklamasında bulundu.

- See more at: http://www.kocaelihaberdunyasi.com/ekmek-ve-simide-yine-zam-h6734.html#sthash.astHhrOs.dpuf