CHP’den Darıca Belediyesi’ne suç duyurusu

  • 2018-03-31 07:37:28 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP’den Darıca Belediyesi’ne suç duyurusu

CHP Darıca İlçe Örgütü, denetim komisyonun çalıştırılmadığı ve talep edilen belgelere ulaşılamaması sebebiyle Denetim Komisyonu üyeleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyusunda bulundu.
Darıca Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi ve Denetim Komisyonu Üyesi Şinasi Serdar, denetim komisyonun çalıştırılmadığı ve talep edilen belgelere ulaşılamaması sebebiyle Denetim Komisyonu Başkanı Hülya Kodek, Başkan Yardımcısı Atilla Karademir, Katip Ferhat Yılmaz ve Üye Mustafa Öztürk hakkında suç duyurusunda bulundu. Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na dava dilekçesini teslim eden Meclis Üyesi Şinasi Serdar’a, CHP Meclis Grubu olarak Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, Meclis Üyeleri Musa Kovalık, Serap Aydın, Şevki Yıldırım ve Yavuz Dursun eşlik etti.


GÖREVİMİ YAPMAMA ENGEL OLUYORLAR

Şinasi Serdar tarafından Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Darıca’da yaşayan vatandaşlar tarafından seçilmiş belediye meclis üyesiyim. Mecliste bağlı bulunduğum siyasi partinin temsilinden ziyade vatandaşların bana vermiş olduğu görev sorumluluğu bilinci ile hareket etmekteyim. Darıca Belediyesi Denetim komisyonu üyesi olarak seçilmek; Belediye Kanunu ve Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliği’nde belirtilen şekilde, belediyenin bir önceki yıla ait gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap, kayıt ve işlemlerini komisyon olarak denetleme hakkı ve aynı zamanda söz konusu denetlemeyi eksiksiz olarak yapma görev ve sorumluluğunu içermektedir. Söz konusu görev kamusal bir görev olup belediyenin bütçesinden bu görevi yapan komisyon üyelerine ödeme yapılmaktadır. Şikayet etmekte olduğum
komisyon üyeleri bahsi geçen kamu görevini eksik yaptıkları gibi, aldıkları keyfi kararlarla benim görevimi yapmama da engel olmuşlardır.

DENETİM RAPORU KEYFİ OLARAK YAZILMIŞTIR

2017 yılı için çalışmalara başlayan komisyon her bir dosyayı bir komisyon üyesinin incelemesi yolu ile memurları dahi şaşkına çevirerek, çok hızlı bir şekilde incelemiş, 19 Şubat 2018 itibari ile dosyaların denetlemesini bitirmişlerdir. İncelemek ve hakkında bilgi almak istediğim dosyalar olduğunu, denetim komisyonunun görevini doğru bir şekilde yapabilmesi için yasada tanınan süreye uygun olarak çalışma programı yapılmasını talep ettim. Komisyon üyesi Mustafa Öztürk ’’Buna müsaade etmeyeceğini, dosyaların incelenmesinin tamamlandığını, baktığı dosyalara benim bakamayacağımı, AKP’li üyelerin 4 kişi olduğunu, kendileri istemezse benim görev yapamayacağımı, istersem hakkımı hukuki yollardan arayabileceğimi’’ belirtmiştir. Akabinde keyfi bir uygulama ile gözlemlediğim kadarı ile Mustafa Öztürk’ün talimatı
ile komisyon raporu yazılmıştır. Ayrıca detaylı çalışma yapabilmek maksadıyla istediğim bilanço, gelirler ve giderler cetveline ise konunun mayıs ayındaki kesin hesap incelenmesinde bakılacağı gerekçe gösterilerek yazı ile olumsuz cevap verilmiştir. 

TESPİT EDİLEN HATALARI RAPORLAŞTIRMADILAR

Heyet üyelerinin herhangi bir eksiklik bulmadıkları halde benim tespit ettiğim eksikler şunlardır:- Denetleme esnasında “Kendilerinin de bazı hataları tespit ettiklerini ancak bunları raporlaştırmayacaklarını bu konuları kendi aralarında görüşüp ilgilileri uyaracaklarını” ifade etmişlerdir.
- “Akaryakıt Alım İhale Dosyası”nda işi tamamlayan firma, teminatının iadesi için 1 ay önce dilekçe verdiği halde iade edilmemiş ve uyarım üzerine Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne iade yazısı yazılmıştır.
-İncelemem için uygun görülen, üyelerden biri tarafından incelenen ve hiçbir eksik bulunmadığı belirtilen “Kitap Alım İhale Dosyası”nda 484 ve 485. sıradaki kitapların aynı kitap olduğu halde neden tekrar yazıldığı, kitapların alınıp alınmadığı sorularıma ilgili müdür cevap verememiştir. Rastgele seçtiğim bir kitabın Kütüphane Memuresi tarafından kütüphane kayıtlarında olmadığı ifade edilmiştir.
-Günlük raporlar bazı üyelerce sadece imzalanmış, yapılan işler memur tarafından doldurulmuştur.
-Denetleme Raporu Katip Üye tarafından değil memur tarafından kaleme alınmıştır. 
-2017 Denetleme Raporu ile 2016 Denetleme Raporu rakamlar hariç kelimesi kelimesine aynıdır. 
-Bir İlçe Belediyesi olan Gebze’nin 85 sayfalık raporu ile karşılaştırıldığında 10 sayfalık Darıca Belediyesi Raporunun heyetin yetersiz çalışmasının bir göstergesidir.