Levent Altun yazdı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutladık. Atatürk, silah arkadaşları ve bu vatan için şehit olanları andık.

En dikkat çekici olanı ise, Çanakkale zaferi kutlamalarında bazı kesimlerin ısrarla Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya çalışmaları oldu.

Siyasette tavanda ne oluyorsa, taban da aynı tepkiyi veriyor. Yukarısı yok saydığında aşağısı da aynı refleksi yansıtıyor.

Genel siyasetçilerin ayak izini takip eden yerel siyasetçiler gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları ve hatta vatandaşlar bile aynı refleks içinde.

Çanakkale Zaferi kutlaması yaparken, Atatürk’ü yok saymak nankörlüktür.

Nasıl ki Malazgirt Zaferinde Alpaslan’ı, İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet’i yok saymak mümkün değilse Çanakkale zaferinde ve devamında Kurtuluş savaşında Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymak olanaksızdır.

Bu işin bu yönü.

Gelelim Çanakkale savaşına…

Çanakkale Savaşları, Türk Tarihinin en önemli savaşlarından birisi olarak kayıtlara geçmiştir. Bugün eğer özgür bir ülke olarak bu topraklarda yaşıyorsak, bunu o savaşı kazanan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 251 bin şehidimize borçluyuz.

Herkesin mutlaka Çanakkale’ye gitmesi, o savaşın yapıldığı yerleri görmesi ve Çanakkale Zaferi’nin tüm ayrıntılarını öğrenmesi gerekir.

O tarihte ülkesini kurtarmak için ne tür fedakarlıklar yapıldığı, insanların hayatını hiçe sayarak ölüme gittiği mutlaka görülmeli.

Gelibolu Yarımadası’nda 3 Kasım 1914 ile 18 Mart 1915 tarihleri arasında süren savaş, Türk tarihinin en parlak zaferlerinden biriyle sonuçlandı.

Çanakkale Zaferi, Türk halkına, Atatürk gibi dahi bir lider hediye ederken, her metrekaresinde bir şehit yatan bu topraklar, tarihe büyük bir zafer olarak işlenmiştir.

Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olmuştur.

Avrupa devletlerinin Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği, bu savaştan aldıkları mağlubiyetle hezimete uğramıştır.

Çanakkale’yi görmek, Çanakkale Zaferi’ni öğrenmek çok önemli.

Ülkemize sahip çıkmamız açısından çok önemli.

Bu ülkenin hangi şartlar altında kurtarıldığı ve bu hale geldiği açısından çok önemli.