Levent Altun yazdı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Uzun yıllar Gebze için hiçbir anlam ifade etmeyen ‘tiyatro’ kelimesi Osman Hamdi Bey sahnesinin açılmasıyla birlikte Gebze adına en çok gündem oluşturan konuların başında geliyor artık.

İyi tiyatro oyunları geliyor Gebze’ye.

Salonlar tıklım tıklım doluyor.

İnsanlarımızda oluşan tiyatro kültürü ve isteği gerçekten de çok sevindirici ve gurur duyduğumuz bir noktaya ulaştı.

Birkaç gün önce Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın Fareler ve İnsanlar isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

John Steinbeck’in ünlü romanından uyarlanan tiyatro oyunu gerçekten de tek kelimeyle muhteşemdi.

Tiyatro oyuncularının yeteneği, hazırlanan dekorlar, ışık-müzik-ses gibi teknik ekip harikaydı.

Fareler ve İnsanlar romanı zaten bir başyapıt. Böyle bir romanı bir tiyatro oyununa uyarlamak sıra dışı bir çalışma gerektirir. Gerçekten de iyi bir iş çıkarmışlar.

Final sahnesi olağanüstüydü.

Tiyatro oyunu bittiğinde salonu tıklım tıklım dolduran Gebzeliler, oyuncuları ayakta alkışladılar.

Oyunun ardından kulise giderek oyuncuları tebrik ettim.

Özellikle Lennie’yi canlandıran Volkan Dinç’in performansı müthişti. Diğer oyuncular Erdem Irmak (George), Ahmet Yaşar Özveri (Candy), Veysel Sami Berikan (Patron), Utku Oğuz (Slim), Nuri Karadeniz (Curley), Pınar Ünsal (Curley’in karısı), Ferdi Yıldız (Carlson), Aytek Mete Elgün (Whit), Azer Şelte (Crooks) ve Yöneten Aydın Sigalı alkışı fazlasıyla hak etti.

Oyunu kaçıranlar üzülmesin. 18 Mart Pazar akşamı 18.00’de yeniden sahnelenecek.

Kaçırmayın derim.

Gebze’de tiyatroya ilgi bu kadar artmışsa ve tiyatro kültürü hızla gelişiyorsa elbette bunda yöneticilerin de payı büyük. Özellikle Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nin Müdürü Ufuk Eser gerçekten çok güzel işlere imza atıyor.

Son derece mütevazi ama önemli çalışmalar yürütüyor. Hiç kimseyi ve kurumu ayırmadan ve yok saymadan yapıyor bunu. Her zaman işinin başında ve severek yapınca başarı da beraberinde geliyor.

Sadece tiyatro değil çeşitli konserler, kültür-sanat etkinlikleri ve hayatın her alanına yayılan eğitim seminerleri, paneller, söyleşiler ve benzer çalışmalarla Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi tam anlamıyla Gebze’nin kültür merkezi haline gelmiş durumda.

Elbette Gebze'deki bu tiyatro kültürünün yerleşmesinde tiyatro ekiplerinin de payı çok büyük. Bayram Gündoğdu'nun Roza Sanat Merkezi (Tiyatroza) bu konuda başı çekiyor.

Bize de teşekkür etmek ve alkışlamak düşüyor.