Emeklilerin talepleri

  • 2018-03-15 01:54:36 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Emeklilerin talepleri

13-14 Mart 2018 tarihlerinde Ankara’da toplanan Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Emekliler Derneği Gebze Şube Başkanı Ali Tunç’un da katıldığı toplantıda Zeytin Dalı operasyonuna destek ve milli birlik mesajları verilirken, emeklilerin karşı karşıya kaldığı sorunları da değerlendirerek kamuoyuna açıklamada bulunuldu.

Yapılan açıklamada şu maddeler yer aldı:

-      2000 öncesi emeklilerimizin aylıklarında oluşan farklılıklar, 6283 sayılı Kanunla intibak yapılarak giderilmiş; prim kazançları ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. 2000 sonrasında emekli olanlarında intibaktan yararlanması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurumuz ile ilgili verilen kararda çözüm yeri olarak TBBM gösterilmiştir. Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere, 2000 öncesi intibak kriterlerine göre çözüm getirilmeli ve emekliler arasında oluşan farklılıklara son verilmelidir.

 

-      2000 sonrasında emekli olanların karma sisteme göre hesaplanan aylıklarda, özelliklede Ekim 2008 sonrası emekli aylıklarında büyük kayıplara neden olmuştur. 2000öncesi ve sonrası için karma sistem yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir aylık hesaplanma sistemi getirilmeli, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanların aylıkları da eşit olmalıdır. 2006 yılında 5502 sayılı Kanunla sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanmasına rağmen, mevzuat bakımından norm ve standart birliğinin sağlanamamasını önemli bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz.  

 

-      Uzun zamandır siyasi partilerimizin gündeminde olan ve seçim bildirgelerinde yer alan dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi, emekliler arasında büyük bir beklentiye dönüşmüştür.  Bu talebimiz sonuçlandırılmalıdır.

 

-      Emekliler, harcamalarında yüzde 8 KDV, elektrik, doğalgaz ve su harcamalarında ise ortalama yüzde 15 ÖTV vergileri ödemektedir. Vergi iadesi kaldırılmış ve yerine getirilen ek ödeme oranları olan yüzde 4-5 yetersiz kaldığından, emeklilerimizin üzerindeki vergi yükünün azaltılması için ek ödeme oranları yüzde 8-9?ayükseltilmelidir.  

 

-      Katkı payları, emekli aylıklarını küçülten bir uygulamaya dönüşmüştür. Özel hastanelere, ticari bir işletme olarak bakılmaktadır. Özel hastanelerce talep edilen katkı payları ve yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Sağlık hakkını riske eden ve ek külfet getiren katkı paylarından emeklilerimiz muaf tutmalıdır.