VELİ-DER basın açıklaması

  • 2018-02-06 09:33:08 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
VELİ-DER basın açıklaması

Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER) 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminin açılması dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“ 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın II. Dönemi başlıyor. Hepimizin çok iyi bildiği büyük sorun ve kaygılarla tamamlanan I. Yarıyıl boyunca, VELİ-DER olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiş, eğitimde yaşanan çarpıklıklara dikkat çekmiştik. Bütün uyarılarımıza karşın, eğitimin dinselleşmesi; gerici tarikat ve cemaat vakıflarıyla/dernekleriyle imzalanan protokoller; tarikat/cemaat yurtlarında çocuklarımızın istismara uğraması; sınav sistemlerinde yaşanan kaos/belirsizlik... vb sorunlar katlanarak artmıştır! Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin sorunlarına çözüm üretmek yerine, bu sorunların bizzat kaynak bulduğu bir kuruma dönüşmüştür. MEB, II. Yarıyıl için de çarpıklıkların derinleşerek devam edeceği yönünde belirtiler göstermekten çekinmemiştir. TEOG yerine getirilen “liselere geçiş sınavı” adeta bir “çember oyununa” çevrilerek, “sınavın çok zor olacağı; ‘sıfır’ çekenlerin sayısının çok olmasına kimsenin şaşırmaması gerektiği...” gibi açıklamalarla, kendi becerisizliklerine mazeret üretmeye çalışıyorlar!

Liselere Geçiş Sınavı’nda yaşanacak sorunlar, şimdiden önemli ipuçları vermektedir: Çocukların sadece yüzde onunun bu sınavlarda “başarılı” olarak “nitelikli” okullara gideceğini, geri kalan çocuklarımızın imam hatip liselerine mahkum edilmek istendiğini artık gizleme gereği bile duymuyorlar!

Buradan bir kez daha uyarıyoruz:

Bu ülkenin bütün çocukları “nitelikli”, eşit, kamucu, laik ve bilimsel eğitim imkanlarına kavuşmak zorundadır! Hem Anayasa, hem de 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, bunu, MEB’in “olmazsa olmaz” görevi saymaktadır. MEB, kanunların kendisine yüklediği “asli görevini” Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve “sair” gerici tarikat ve cemaatlere devredemez! Liselere Geçiş Sistemi’ni, sınavları, müfredatı; bir bütün olarak eğitim-öğretimi “yap-boz” tahtasına çeviren MEB’in TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ! Aldıkları her kararın; çocuklarımızın geleceğini  “sosyal mühendislik” projelerine alet etmeye yönelik her türlü uygulamalarının TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

 

Laik ve bilimsel eğitim için; çocuklarımızın özgür gelecek düşleri için; eşit, parasız, kamucu, nitelikli ve ulaşılabilir bir eğitim için ikinci yarıyılda ve her zaman takipteyiz.”