Levent Altun yazdı

  • 2018-01-22 12:36:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gebze’nin eski milletvekillerinden merhum Alaattin Kurt’u hatırlayanlar vardır. Depremde kaybettiğimiz Alaattin Kurt için, Gebze’ye en fazla hizmet eden milletvekili dersem abartmış olmam sanırım.

Gebze, tarihinin en büyük devlet yatırımını merhum milletvekili Alaattin Kurt zamanında gördü.

Onun zamanında yapılan devlet yatırımlarının onda biri bile yapılamıyor.

Kendisini rahmet ve saygıyla anıyorum.

Yazıma Alaattin Kurt ile başlamamın bir başka sebebi ise, önceki akşam basın toplantısı düzenleyen Ali Kemal Aydın’ın konuşmalarında çok sık isminin geçmesiydi.

Gebze’nin sevilen işadamlarından, Gebze ticaret Odasının eski meclis üyesi Ali Kemal Aydın denince artık kafalardaki kavramlar az çok yerine oturmuş durumda.

13 yıldır geleneksel olarak basın ile bir araya gelen Ali Kemal Aydın bugüne kadarki toplantılarda hep sorgulama ve sahiplenme kültürünü anlattı. Dilinde tüy bitercesine, hiç bıkıp usanmadan ve her ortamda bu önemli kavramları adeta insanlara ezberletti.

Son dönemde ise farklı bir yol içinde.

Yıllardır gazetecilerle, siyasetçilerle, işadamlarıyla, muhtarlarla, esnafla, vatandaşla görüşüyor, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor.

Bir Gebze gönüllüsü olarak Gebze’nin sorunlarını, eksikliklerini ve çözüm önerilerini biriktiriyor.

Şimdi ise bu birikimleri, Gebze’nin sorunlarını çözmek için kullanma düşüncesinde.

Bunun yolunun da siyasetten geçtiğini biliyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Ali Kemal Aydın’ın siyasete girmesi hem Gebze hem de içinde bulunduğu siyaset platformu açısından çok büyük kazanım demektir.

Çünkü Ali Kemal Aydın ezber bozan bir yapıya sahiptir. Asla biat etmez, esnemez. Yanlış bulduğu bir şey karşısında susmaz. Siyaha siyah, beyaza beyaz der. Etini kesseniz beyaza siyah dedirtemezsiniz.

Siyasete böyle insanlar lazım. Peki barındırırlar mı diye sorarsanız işte bu konuda tereddütlerim var.

Siyasi partilerin tepesindekiler ne yazık ki ses çıkarmayan, muhalefet etmeyen, gerektiğinde beyaza siyah, siyaha beyaz diyebilecek kişileri tercih ediyorlar. Ali Kemal Aydın gibi insanlar siyasete girerse, yukarıdakilerin çarklarına çomak sokar, düzenlerini altüst eder.

Bu nedenle siyasette yer alması, siyasetçilere kalsa çok mümkün görünmüyor. Ama Gebze kamuoyu, böyle insanları taşıması gereken yere taşımalıdır. Basını, sivil toplum kuruluşları, halkı güç birliği yaparsa olmayacak bir şey yok.

Çünkü Ali Kemal Aydın her şeyden önce son derece samimi, açık sözlü, gerçekçi ve düşüncelerini kişisel çıkarları için değil Gebze için ortaya koyan birisi.

Yıllardan beri savunduğu ‘ben değil biz’ kavramı ve dilinden hiç düşürmediği ‘sorgulama kültürü’ onu tüm siyasetçilerden, sanayicilerden ve etiket başkanlarından daha öncelikli konuma getiriyor.

Ali Kemal Aydın’ın en önemli özelliklerinden biri de Gebze’de siyasetçisiyle, sanayicisiyle, oda başkanıyla ve hatta basınıyla birçok kimsenin değinemediği, çekindiği konuları ortaya koymak.

İddia ediyorum ki Ali Kemal Aydın’ın yapmış olduğu çalışmayı, muhalefeti ve özeleştiriyi Gebze’de ne iktidar partisi ne de muhalefet partileri yapıyor.

Ali Kemal Aydın toplantıda sık sık merhum milletvekili Alaattin Kurt’u örnek alacağını söyledi.

O an düşündüm de, Ali Kemal Aydın milletvekili seçilse eminim ki Alaattin Kurt gibi çok büyük hizmetler yapar.

 

Ali Kemal Aydın’ın hangi siyasi kulvarda olacağından çok Ali Kemal Aydın gibi insanların siyaset sahnesine kazandırılması ve sahip çıkılması önemlidir.