Toplatın bu kitabı!

  • 2018-01-18 02:04:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Toplatın bu kitabı!

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası okullarda öğrencilere dağıtılan ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitaptaki ifadelerin laik eğitim sistemine aykırı hareket edilerek ve dini duygular çarpıtılarak, gençlerin ayrışmasına ve çatışmasına yol açacak terimler kullanıldığını ileri sürerek bu kitabın okullardan toplatılmasını talep etti.

Eğitim İş Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Emine Çalık ve 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin konu hakkında basın açıklaması yaptı. Sendika yöneticilerininde katıldığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi;’’Koceli Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan 14.11.2017 tarih 19232393 sayılı protokol çerçevesinde, Edeb-i Hayat Okumaları projesini devreye sokmuş, ilimiz genelindeki liselere Sezai Karakoç’un 5 adet kitabını dağıtmaya başlamıştır.

Projenin amacının Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, öğrencilerimizin kelime dağarcıklarını geliştirmeye katkı sunmak ve güven duygusu kazandırmak olarak belirtilmesine rağmen adı geçen yazara ait ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitabın 13.sayfasında projeyle alakası olmayan, ‘Kur’an da sağcılar Allah topluluğudur, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır’ türünden ifadelere yer verilmiş, laik eğitim sistemine aykırı hareket edilerek ve dini duygular çarpıtılarak, gençlerimizin ayrışmasına ve çatışmasına yol açacak terimler kullanılmıştır.

Bu tür uygulamaların Türkiye genelinde diğer illerimizde de yapıldığını, halktan gelen tepkiler sonrasında Milli Eğitim Müdürülüklerinin talimatıyla toplatıldığını sizler de çok iyi biliyorsunuz. Buna benzer uygulamaların çocuklarımız ve öğrencilerimiz üzerinde telafisi mümkün olmayacak sorunlar doğuracağı bir gerçektir.

Eğitim-İş sendikası olarak, bu sorunların yaşanmaması adına, proje kapsamında dağıtılan bu tür kitapların okullarımızdan acilen toplatılmasını istiyor, bu vahim durumun takipçisi olacağımızı yetkililere ve kamuoyuna duyuruyoruz.’’